“Σκούπα” (4-0) και κούπα μέσα στο Κλίβελαντ για τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς που κατέκτησαν το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα τους και το τρίτο τα τελευταία τέσσερα χρόνια, χτίζοντας μια δυναστεία!

Οι Παγκόσμιοι Πρωταθλητές (και) του 2018 διέλυσαν με 108-85 στο Game 4 τους Καβαλίερς μέσα στην Quicken Loans Arena και χτίζουν τη δική τους αυτοκρατορία στο ΝΒΑ, φτάνοντας συνολικά τα έξι πρωταθλήματα!

Ο Κέβιν Ντουράντ… έκλεψε στο νήμα τον τίτλο του MVP των τελικών από τον Στεφ Κάρι και αναδείχθηκε back to back Πρωταθλητής, αλλά και MVP των NBA Finals 2017 και 2018!

Πρώτος σκόρερ για τους “Πολεμιστές” ήταν ο εκπληκτικός Στεφ Κάρι, που τελείωσε τον αγώνα με 37 πόντους, έχοντας 6/6 βολές, 5/12 δίποντα και 7/15 τρίποντα, ωστόσο είχε ως άξιο συμπαραστάτη τον εξαιρετικό για μία ακόμη φορά Κέβιν Ντουράντ που πέτυχε το πρώτο triple-double της καριέρας του στα playoffs με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ και 10 ασίστ, κατακτώντας το δεύτερο πρωτάθλημα στις ισάριθμες σεζόν που βρίσκεται στο Γκόλντεν Στέιτ!

Ο KD μάλιστα κατέκτησε για δεύτερη σερί χρονιά το βραβείο του MVP των τελικών, κάτι που συμβαίνει μόλις για έκτη φορά στην ιστορία του ΝΒΑ.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς, ο οποίος έπαιξε στους τελικούς με ένα σχεδόν σπασμένο χέρι(!)ήταν απελπιστικά μόνος για ένα ακόμα παιχνίδι, αποθεώθηκε με ιαχές “MVP-MVP” όταν αποσύρθηκε στον πάγκο, έχοντας 23 πόντους με 9/11 βολές και 7/13 σουτ, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ, στο τελευταίο ίσως παιχνίδι της καριέρας του με την ομάδα της γενέτειράς του, το Κλίβελαντ.

Αυτή ήταν η ένατη παρουσία του “Βασιλιά” σε τελικούς ΝΒΑ, αλλά μόλις στις τρεις κατάφερε να φορέσει το δαχτυλίδι του πρωταθλητή, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι ο GOAT Μάικλ Τζόρνταν είχε 6/6 κατακτήσεις τίτλων σε ΝΒΑ Finals!
Ιστορική σημασία έχει και το γεγονός ότι αυτή ήταν η πρώτη “σκούπα” (4-0) σε τελικούς ΝΒΑ μετά το 2007, με “θύμα” και τότε τους Κλίβελαντ Καβαλίερς του νεαρού ΛεΜπρον Τζέιμς από τους Σαν Αντόνιο Σπερς!
Απολαύστε τις καλύτερες στιγμές του τέταρτου τελικού, του MVP των τελικών Κέβιν Ντουράντ, του εκπληκτικού Στεφ Κάρι και την απονομή του τροπαίου στους Πρωταθλητές Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς!