Ήταν η πιο εντυπωσιακή παράσταση των τελευταίων ετών από τον Παναθηναϊκό και την έκανε στο πιο κρίσιμο σημείο της χρονιάς: Ισοπέδωσε τη Ρεάλ Μαδρίτης 95-67 με έναν… διαστημικό Νικ Καλάθη που έκανε ρεκόρ με 16 ασίστ!

Πιο… έτοιμος για τη σειρά των play offs με τη Ρεάλ Μαδρίτης δεν θα μπορούσε να είναι ο Παναθηναϊκός Superfoods. Το ‘δειξε άλλωστε με το “καλημέρα”:

www.allstarbasket.grΤο… bienvenidos στη Ρεάλ το έγραψε με 20-0 στο πρώτο πεντάλεπτο και από τότε δεν άλλαξαν πολλά μέχρι να φτάσουμε στην μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του Παναθηναϊκού επί της “Βασίλισσας”!

Μόνο η αγωνία για το ρεκόρ του Νικ Καλάθη έμεινε. Ο ηγέτης του Παναθηναϊκού μοίραζε τη μια ασίστ πίσω από την άλλη, έφτασε στις 16 που είναι ατομικό ρεκόρ, στα 25 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα που έπαιξε, αλλά ορθώς δεν αγωνίστηκε καθόλου στην τελευταία περίοδο. Σε ματς 30 πόντων ξεκουράζεις τον βασικό του οργανωτή και ηγέτη όταν μετά από 48 ώρες ακολουθεί νέος αγώνας, όπου όλα αρχίζουν από το μηδέν, κι όχι από το +30.

Έχασε έτσι ο Καλάθης την ευκαιρία να περάσει τον Στέφαν Γιόβιτς που είχε δώσει κάποτε 19 ασίστ με τη φανέλα του Ερυθρού Αστέρα στο Μόναχο, απέναντι στην Μπάγερν.

Κέρδισε όμως ξεκούραση κι ο Παναθηναϊκός δυνάμεις εν όψει του δεύτερου αγώνα που είναι την Πέμπτη πάλι στο ΟΑΚΑ.

Μαγική ήταν κι η παρουσία του Μάικ Τζέιμς. Υπήρχαν στιγμές που η επίδρασή του στο παιχνίδι έμοιαζε σαν αυτή του άλλου, του πιο γνωστού παγκοσμίως,  Τζέιμς, του… ΛεΜπρον. Πέτυχε 24 πόντους με καλά ποσοστά και καλές αποφάσεις, είχε οκτώ ριμπάουντ, έβγαλε 27 αξιολόγηση ήταν ο Τζέιμς που θέλουν όλοι στον Παναθηναϊκό!

Αλλά πάνω από όλα, πάνω από τις ατομικές επιδόσεις του Νικ Καλάθη ή του Μάικ Τζέιμς η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν… ομάδα. Όλοι μόχθησαν, κυνήγησαν την τελαιυταία φάση, δεν άφησαν τίποτα στην τύχη.

Με τέτοιο πάθος, τέτοια συγκέντρωση στη λεπτομέρεια, τέτοιο διάβασμα του αγώνα και αφοσίωση στο στόχο, ο Παναθηναϊκός αποκτά ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης έναντι της Ρεάλ.

Φυσικά το +28 του πρώτου αγώνα δεν πρέπει να εκληφθεί ως πλεονέκτημα. Είναι το ίδιο ακριβώς με το να κέρδιζε ο Παναθηναϊκός με έναν πόντο διαφορά.

1-0 στη μια περίπτωση, 1-0 και στην άλλη!