Η χειρότερη βραδιά του Ολυμπιακού σε όλη τη χρονιά ήταν αυτή της Κυριακής στο ΟΑΚΑ, στο φετινό Πρωτάθλημα. Οι 58 πόντοι που πέτυχε συνιστούν αρνητικό ρεκόρ στη Stoiximan.gr BasketLeague!

Σε καμία από τις 33 προηγούμενες φετινές εμφανίσεις του στο ελληνικό πρωτάθλημα δεν είχε μείνει τόσο χαμηλά στο σκοράρισμα ο Ολυμπιακός.

Πριν από τους 58 πόντους του τρίτου τελικού, χειρότερη επίδοση ήταν οι 61 πόντοι που πέτυχε στην κανονική περίοδο με τον Παναθηναϊκό, πάλι στο ΟΑΚΑ, όταν ηττήθηκε με 68-61.

Συνολικά στην τρέχουσα περίοδο και με τους αγώνες της Euroleague, είναι η τέταρτη χειρότερη βραδιά του Ολυμπιακού στην επίθεση.

Είχαν προηγηθεί οι 51 πόντοι στην εκτός έδρας ήττα με 73-51 από την Μπαρτσελόνα, και οι 54 πόντοι σε δύο περιπτώσεις: Στην ήττα από την Μπασκόνια με 86-54 και σε εκείνη από την Χίμκι Μόσχας με 82-54.

Το βράδυ της Κυριακής 10 Ιουνίου στο ΟΑΚΑ, ο Ολυμπιακός είχε στον τρίτο τελικό των play offs 19/54 σουτ (13/31 δίποντα, 6/23 τρίποντα) και 14/21 βολές.