Ο Νικ Καλάθης δεν αγωνίστηκε καθόλου στην τελευταία περίοδο κι έτσι χάσαμε την ευκαιρία να δούμε ένα triple double στο ελληνικό πρωτάθλημα. Ο Παναθηναϊκός νίκησε 92-79 τον ΠΑΟΚ κι έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά των play offs.

Τον Νοέμβριο του 2001, ένας Αμερικανός φόργουορντ του Άρη, ο Τόρεϊ Μπραγκς έβγαλε τον αγώνα με το Μαρούσι (80-86) με 24 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Ήταν ο τελευταίος παίκτης που έκανε triple double στο ελληνικό Πρωτάθλημα.

Ο Νικ Καλάθης ήταν μέχρι την τρίτη περίοδο του αγώνα με τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ, στην πρεμιέρα των ημιτελικών play offs, σε τροχιά triple double καθώς είχε ήδη συμπληρώσει 17 πόντους, 12 ριμπάουντ κι είχε έξι ασίστ.

Όμως ο Τσάβι Πασκουάλ δεν τον έβαλε στην τελευταία περίοδο, ακόμη κι όταν ο ΠΑΟΚ ροκάνισε τη διαφορά και μείωσε από το -24 (74-50) στους 15, 85-70.

Ο Καλάθης έπαιξε 23:52 και μαζί με τον Τζέιμς ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Παναθηναϊκού Superfoods με 17 πόντους.

O τελευταίος Έλληνας παίκτης που έκανε triple double στο ελληνικό Πρωτάθλημα, ήταν ο Άγγελος Κορωνιός. Στον αγώνα Περιστερίου-Πανιώνιου (62-81) στις 11 Απριλίου… 1992 είχε 31 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ!

Ο ΠΑΟΚ έκανε κακό πρώτο ημίχρονο, κι ειδικά δεύτερη περίοδο, άργησε να αντιληφθεί ότι πρέπει να παίξει με μεγαλύτερη ένταση στην άμυνα και δέχτηκε 31 πόντους στο β’ δεκάλεπτο για να πάει ήδη στα αποδυτήρια με 20 πόντους διαφοράς, 51-31.

Σε αυτό το διάστημα, δε, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν είχε πετύχει τρίποντο κι είχε μόλις πέντε ασίστ.

Ο Κατσίβελης (16π.) με τον Πέτεγουεϊ (15π.-7ριμπ.) ήταν οι μόνοι διψήφιοι σκόρερ του ΠΑΟΚ.

Με τη νίκη του στον πρώτο αγώνα ο Παναθηναϊκός Superfoods έφτασε τις 29 συνεχόμενες στο φετινό Πρωτάθλημα και 31 συνεχόμενες από πέρυσι! Με άλλη μια, κάνει την καλύτερή του επίδοση όλων των εποχών.

Επόμενος αγώνας για την ημιτελική σειρά των play offs, το Σάββατο (17.30) πάλι στο ΟΑΚΑ.