Η μόνη ουσιαστική διαφορά που είχε το πέμπτο από το τέταρτο παιχνίδι της σειράς των τελικών της Δύσης, ήταν ότι έγινε στο Toyota Center.

Κατά τα άλλα, υπήρχε πάλι μεγάλη αστοχία, πολλά λάθη, δυνατές άμυνες, σημαντική απουσία Αντρέ Ιγκουοντάλα, κρίσιμο τρίποντο Έρικ Γκόρντον, χαμένη τελευταία επίθεση από τους πρωταθλητές και ίδιος νικητής!

Οι Χιούστον Ρόκετς επικράτησαν με 98-94 των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς, έκαναν το 3-2 στη σειρά και τα ξημερώματα της Κυριακής (27/5, 4.00) θα διεκδικήσουν μέσα στην Oracle Arena τη νίκη-πρόκριση στους τελικούς του ΝΒΑ μετά από 23 ολόκληρα χρόνια!

Ο Μάικ Ντ’ Αντόνι, όπως και ο Μπραντ Στίβενς των Μπόστον Σέλτικς, έχει μειώσει το rotation στους μόλις 7 παίκτες, όμως και οι δύο προπονητές έχουν δικαιωθεί απόλυτα μέχρι τώρα, αφού οι ομάδες τους απέχουν μια νίκη από τους τελικούς του ΝΒΑ!

Οι “ρουκέτες” είχαν το τραγικό 29/78 σουτ εντός παιδιάς εκ των οποίων 13/43 τρίποντα, με τον Χάρντεν να έχει 0/11 σουτ έξω από τα 7.25, ισοφαρίζοντας το αρνητικό ρεκόρ του Τζον Σταρκς που κρατούσε από το 1994… Παρόλα αυτά έφτασαν στη νίκη αφού ανάγκασαν τους παίκτες του Στιβ Κερ να υποπέσουν σε 16 λάθη.

Κρις Πολ (20 π., τους 18 στο δεύτερο ημίχρονο) και Τζέιμς Χάρντεν (19 π.) είχαν συνολικά μόλις 11/40 σουτ, όμως οι Ρόκετς πήραν σημαντικές βοήθειες από τον καθοριστικό Έρικ Γκόρντον (24 π.), αλλά και από τον Κλιντ Καπελά (12 π., 14 ριμπ.). Το κακό για τους Ρόκετς είναι ότι είδαν τον Κρις Πολ να τραυματίζεται στο τελευταίο λεπτό του αγώνα…

Από την πλευρά τους, οι πρωταθλητές εν τη απουσία του Αντρέ Ιγκουοντάλα, η οποία αποδεικνύεται καθοριστική σε άμυνα και επίθεση, τα περίμεναν όλα από τους Big-4 Κέβιν Ντουράντ (29 π.), Κλέι Τόμπσον (23 π.), Στεφ Κάρι (22 π.) και Ντρέιμοντ Γκριν (12 π., 15 ριμπ.). Οι υπόλοιποι πέντε παίκτες που αγωνίστηκαν είχαν συνολικά 8 πόντους με 4/10 σουτ…

Απολαύστε τις καλύτερες στιγμές από το 3-2 των Ρόκετς, τα κρίσιμα τελευταία λεπτά του αγώνα και τη μονομαχία Πολ-Κάρι!