Με μεγάλους πρωταγωνιστές τον Νίκο Παππά, τον Κρις Σίνγκλετον και τον Μάικ Τζέιμς ο Παναθηναϊκός Superfoods νίκησε με 84-70 τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ, στον 5ο τελικό των play offs και κατέκτησε το Πρωτάθλημα Ελλάδας!

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έκανε ένα μαγικό τρίτο δεκάλεπτο, όπου πέτυχε 29 πόντους, και από το 31-35 του ημιχρόνου, εκτοξεύθηκε στο 60-50 του 30′!

Κύριοι λόγοι για αυτό ήταν πρώτα ο Νίκος Παππάς (13π.), μετά ο Μάικ Τζέιμς (18π.) αλλά κι η σταθερά του Παναθηναϊκού σε όλη τη διάρκεια του αγώνα Κρις Σίνγκλετον (9π.-17 ριμπ.).

Ο Παππάς έδωσε πνοή, έβγαλε τον Ολυμπιακό από την αμυντική του ισορροπία και κυρίως αφύπνισε την εξέδρα. Τα μεγάλα σουτ του Μάικ Τζέιμς την… πυροδότησαν, την ώρα που ο Κρις Σίνγκλετον μάζευε ό,τι ριμπάουντ… υπήρχε, κυρίως στην άμυνα.

Βέβαια στο επιμέρους 29-15 σκορ της τρίτης περιόδου, έβαλε το χέρι του ο Ολυμπιακός. Πάρα πολά λάθη, λάθος λογική στην επίθεση η οποία έδωσε τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να βγαίνει στον αιφνιδιασμό και να βρίσκει εύκολα καλάθια.

Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος στο πρώτο μισό αναγκάζοντας τον Παναθηναϊκό να σουτάρει τραγικά στο σετ παιχνίδι, αφού δεν τον άφησε ποτέ να τρέξει.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, όμως, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έχασαν το πλεονέκτημά τους, λόγω της κακής επιθετικής συμπεριφοράς τους.

Ενδεχομένως να επηρεάστηκαν από τη μεγάλη διακοπή στην ανάπαυλα, αφού λίγο πριν αρχίσει η τρίτη περίοδος, ο Ολυμπιακός αποχώρησε επειδή ένα μπουκάλι έπεσε στον πάγκο, ενώ είχαν πλησιάσει γύρω από αυτόν διάφορα άτομα. Έπειτα από διαβουλεύσεις απομακρύνθηκαν και ο αγώνας άρχισε με περίπου 20 λεπτά καθυστέρηση.

Ο Τζαμέλ ΜακΛιν (16π.) ήταν το σημείο αναφοράς του Ολυμπιακού στην επίθεση έπειτα από το καλό ξεκίνημα του Πρίντεζη (13π.). Ο Τσάβι Πασκουάλ τον αντιμετώπισε στο τέλος με παγίδες από δύο κοντούς και τον έβγαλε νοκ άουτ αφού κι οι συμπαίκτες του Αμερικανού σέντερ του Ολυμπιακού δεν τον βοήθησαν για να δημιουργήσει.

Έμεινε μόνο ο Σπανούλης (11π.) που φυσικά δεν θα μπορούσε μόνος του να πάρει ένα ματς τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός είχε βγάλει τόσους περισσότερους πρωταγωνιστές, ενώ ο Ρόμπερτς έβαλε μεν 13 πόντους αλλά σε όλα τα υπόλοιπα, έμοιαζε αρνητικός.

Τεράστια υπόθεση, από την άλλη για τον Παναθηναϊκό, είναι πως δεν επέτρεψε να φανεί η απουσία του Νικ Καλάθη. Με τρία φάουλ από το πρώτο ημίχρονο και 4ο στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου τα υπόλοιπα γκαρντ του Παναθηναϊκού έλεγξαν τον ρυθμό που ήθελε η ομάδα τους.

Με αυτά και μ’αυτά, ο Παναθηναϊκός Superfoods έφτασε πολύ πιο εύκολα και ξεκάθαρα στην κατάκτηση του 37ου τίτλου Πρωταθλητή Ελλάδας, έναν τίτλο που όλοι αφιέρωσαν στον Παύλο Γιαννακόπουλο που έφυγε από τη ζωή την περασμένη Κυριακή…