Την τέταρτη κατοστάρα της σεζόν πέτυχε ο Ολυμπιακός υποχρεώνοντας τον Προμηθέα Πάτρας στη βαρύτερη ήττα του στα δύο χρόνια που παίζει στη μεγάλη κατηγορία, με 104-69. Έκλεψαν την παράσταση οι πιτσιρικάδες Τσουμάνης-Μαντζούκας!

Με επιμέρους σκορ 56-22 στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός “απάντησε” στο 22-28 των Πατρινών στην πρώτη περίοδο και στο 48-47 του ημιχρόνου.

Ο Κάιλ Γουίλτζερ πέτυχε 23 πόντους με 6/10 τρίποντα, ο Σπανούλης έκανε double double με 10 πόντους κι άλλες τόσες ασίστ, ενώ ο Γιώργος Μπόγρης πέτυχε 17 πόντους, πήρε 13 ριμπάουντ κι έδωσε 4 ασίστ κι η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου άρχισε να μπαίνει σε κλίμα play offs.

O Σπανούλης συγχαίρει τον 14άχρονο Μαντζούκα

Αυτοί που έκλεψαν την παράσταση ήταν οι δύο μικροί των ομάδων. Ο 14άχρονος Λευτέρης Μαντζούκας έγινε ο νεαρότερος παίκτης που αρχίζει σε πεντάδα ομάδας της BasketLeague. Αγωνίστηκε μάλιστα για 31 λεπτά κι ήταν δεύτερος σκόρερ του Προμηθέα με 12 πόντους!!!

Από πλευράς Ολυμπιακού, ο 17άχρονος Ανδρέας Τσουμάνης (εμφανίζεται στην κεντρική φωτογραφία του άρθρου) έπαιξε για δεύτερη φορά στη μεγάλη κατηγορία, συμμετείχε για λίγα περισσότερα από 11 λεπτά και πέτυχε 7 πόντους!

O Προμηθέας πέτυχε μόλις πέντε πόντους στην τρίτη περίοδο και τελικά έκανε την πιο ευρεία ήττα στα δύο του χρόνια στη Stoiximan.grBasketLeague.

Ωστόσο αυτό δεν διαφοροποιεί στο ελάχιστο την εκπληκτική του πορεία, αφού τερμάτισε τρίτος στην κανονική περίοδο και οι επιδόσεις του είναι οι καλύτερες επαρχιακής ομάδας στην ιστορία του ελληνικού μπάσκετ!

Αξίζει επίσης να τονίσουμε ότι στο μεγαλύτερο κομμάτι του δευτέρου ημιχρόνου, ο προπονητής του, Μάκης Γιατράς χρησιμοποίησε και όλους τους μικρούς που είχε στη διάθεσή του. Πλην του Μαντζούκα,  ο  Άρης Σωτηρίου (17χρ.) έπαιξε 18.49, ο Ανδρέας Σκούφης (20χρ.) 22.49, κι ο Δημήτρης Καραΐσκος (17χρ.) 15.26.