Ο Ολυμπιακός νίκησε με 92-76 τον Παναθηναϊκό Superfoods στο ΣΕΦ, ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά τελικών των play offs και ο Πρωταθλητής Ελλάδας 2018 θα αναδειχθεί την Κυριακή το βράδυ στο ΟΑΚΑ!

Πιο αποφασιστικός κυρίως στην επίθεση αλλά κι αποτελεσματικός στην άμυνα, ειδικά μέσα στη ρακέτα του, ο Ολυμπιακός διέγραψε το πρώτο matchball που είχε ο Παναθηναϊκός Superfoods για να κατακτήσει τον τίτλο στο Φάληρο.

Το τελικό 92-76 ήταν αποτέλεσμα μιας τελείως διαφορετικής λογικής που είχε η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, σε αντίθεση με τους προηγούμενους αγώνες.

www.allstarbasket.grΓρήγορες επιθέσεις, γρήγορες εκτελέσεις, γρήγορες αποφάσεις και κυρίως εκτέλεσή τους με δυναμισμό, που συνήθως έβρισκε απροετοίμαστη την άμυνα του Παναθηναϊκού.

Ειδικά σε καταστάσεις ένας εναντίον ενός, οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ υστέρησαν, κι ακόμη περισσότερο μέσα στη ρακέτα τους.

Ως εκ τούτου δεν προκαλεί εντύπωση το πολύ ψηλό σκορ, αφού ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 28-19 στην πρώτη περίοδο και με 48-36 στο ημίχρονο.

Με κύριους εκφραστές τον Γιώργο Πρίντεζη (10 από τους 12π.) και τον Βασίλη Σπανούλη (11 από τους 13π.), ο Ολυμπιακός πέτυχε 48 πόντους σε 20 λεπτά ενώ προερχόταν από παραγωγικότητα 58 πόντων σε 40 λεπτά, στον τρίτο τελικό του ΟΑΚΑ.

Οι προσωπικές φάσεις του Νικ Καλάθη (12π.) και η δράση του Τζέιμς Γκιστ που έπαιξε παρά το διάστρεμμα, κρατούσαν τη διαφορά σε επίπεδα που δεν έδιναν από νωρίς τη δεύτερη νίκη στον Ολυμπιακό.

Όταν στην τρίτη περίοδο προστέθηκε στην εξίωση και ο Ματ Λοτζέσκι (16π.) ο Παναθηναϊκός άρχισε να έχει ελπίδες break. Ο Λοτζέσκι πέτυχε τρία συνεχόμενα τρίποντα, τον ακολούθησε κι ο Μάικ Τζέιμς (20π.) που μείωσε σε 53-50 από 50-36 με 5:47 για την τρίτη περίοδο.

Τότε όμως άρχισαν τα σοβαρά προβλήματα του Πασκουάλ με τα φάουλ των παικτών του σε ένα ματς με πάρα πολλά σφυρίγματα, πολλά φάουλ και πολλές βολές (43-32 στο τέλος!)

Ο Καλάθης με τον Λοτζέσκι κάθισαν στον πάγκο με 4 προσωπικά φάουλ, και μειώθηκαν οι λύσεις.

www.allstarbasket.grΟ Τζέιμς πέτυχε 15 από τους 17 πόντους του Παναθηναϊκού από το 53-47 στο 67-64 με 52 δευτερόλεπτα για το τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά ήταν ολομόναχος.

Ο Τζαμέλ ΜακΛιν με 20 πόντους και 11 κερδισμένα φάουλ ήταν η “κολόνα” του Ολυμπιακού στην επίθεση, σταθερός, σχεδόν μονίμως νικητής στις μονομαχίες, κυρίως με τον Σίνγκλετον κι αποτέλεσε την μεγαλύτερη σταθερά του Ολυμπιακού.

Με σημαντικούς πόντους από τον Ρόμπερτς, ορισμένες κρίσιμες, σωστές αποφάσεις του Στρέλνιεκς (11π.), πότε καλάθι, πότε τρεις βολές και πότε μια καθοριστική ασίστ, ο Ολυμπιακός δεν επέτρεψε στον αντίπαλό του να μειώσει περισσότερο.

www.allstarbasket.grΊσα-ίσα που στο τέλος η διαφορά πλησίασε τους 20 πόντους όταν ο Ρόμπερτς έκανε το 90-72.

Το τελικό 92-76 συνιστά την πρώτη εντός έδρας νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού έπειτα από τέσσερις συνεχόμενες ήττες στο Φάληρο!

Ανανεώνει δε το ραντεβού των δύο αιωνίων στον πέμπτο τελικό, την Κυριακή 17 Ιουνίου στις 7μ.μ. στο ΟΑΚΑ. Εκεί όπου όποιος νικήσει θα στεφθεί Πρωταθλητής Ελλάδας 2018!