Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με… κάτω τα χέρια από την Ζαλγκίρις στο Κάουνας για τον τρίτο αγώνα των πλέι οφ της Ευρωλίγκας και θα αγωνιστεί με την «πλάτη στον τοίχο» στην τέταρτη αναμέτρηση την Πέμπτη (26/4).

Με ήττα μένει εκτός του Φάιναλ Φορ του Βελιγραδίου (18-20 Μαΐου) και χάνει την ευκαιρία να παίξει σε τελική φάση Ευρωλίγκας μπροστά σε φιλικό κοινό μετά τις ήττες στους τελικούς της Μαδρίτης και της Κωνσταντινούπολης στις έδρες των αντιπάλων του. Με νίκη φέρνει την σειρά πίσω στο ΣΕΦ για το πέμπτο και το τελευταίο ματς.

Οι «ερυθρόλευκοι» για να έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν την πρόκριση στον πέμπτο αγώνα, πρέπει να παρουσιαστούν την Πέμπτη (26/4) εντελώς διαφορετικοί από τον τρίτο αγώνα. Ή μάλλον καλύτερα να… παρουσιαστούν στην «Ζαλγκίριο Αρίνα», γιατί την Τρίτη (24/4) ήταν ωσεί παρόντες.

Το κακό για τον Ολυμπιακό ξεκίνησε από το τζάμπολ του αγώνα, παρότι στην πρώτη περίοδο είχε επαφή με το σκορ, και από την επίθεση του. Οι επιθέσεις στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν χωρίς κίνηση και δημιουργία και οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το νευρικό ξεκίνημα της Ζαλγκίρις. Η λειτουργία στην επίθεση επηρεάζει και εκείνη της άμυνας. Ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να βρει ρυθμό και όσο περνούσε ο χρόνος η άμυνα του ατομική και ομαδική γινόταν χειρότερη, ενώ η λιθουανική ομάδα έβρισκε τους αυτοματισμούς που αδιαμφισβήτητα διαθέτει.

Έτσι το ξέσπασμα της Ζαλγκίρις στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αναμενόμενο. Οι «ερυθρόλευκοι» ουσιαστικά δεν αντέδρασε σε κανένα σημείο του ματς μέχρι το τέλος. «Συντήρηθηκε» με κάποιες… ενέσεις κυρίως από τον Σπανούλη, που όπως είναι φυσιολογικό, όμως, δεν είχαν διάρκεια. Με αυτή την εικόνα ήταν λογικό να φτάσει η Ζαλγκίρις εύκολα στην επικράτηση.

Τα προβλήματα τραυματισμών αποτελούν… ελαφρυντικό για την εμφάνιση του Ολυμπιακού, αλλά δεν δικαιολογούν την κατάρρευση του. Οι «ερυθρόλευκοι» απέτυχαν σε όλους τους στρατηγικούς στόχους που είχαν για το τρίτο ματς. Η λιθουανική ομάδα επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της.

Ο Ολυμπιακός είναι ομάδα με τεράστια εμπειρία σε δύσκολες καταστάσεις και η λογική μας οδηγεί στην πρόβλεψη ότι θα αντιδράσει στον τέταρτο αγώνα. Το ένστικτο της αυτοσυντήρησης θα… ξυπνήσει τους «ερυθρόλευκους», που πρέπει να εκμεταλλευτούν το δεδομένο ότι και η Ζαλγκίρις θα έχει πίεση στο ματς της Πέμπτης (26/4). Πίεση πρωτόγνωρη για μια ομάδα που δεν είχε υψηλούς στόχους τα αρκετά τελευταία χρόνια.