Αναζητώντας την “σταθερά” που συνοδεύει τον νικητή στα έξι φετινά παιχνίδια Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού, το μόνο στοιχείο που κρίνει τον νικητή είναι το τρίποντο. Όπως έγινε και το βράδυ της Πέμπτης στο ΣΕΦ!

Οι φετινοί αγώνες μεταξύ Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού μοιάζουν και είναι… από άλλο ανέκδοτο! Πέντε νίκες φιλοξενούμενου σε έξι αγώνες δεν έχει γίνει ποτέ στο παρελθόν, το οποίο είναι και τόσο πλούσιο!

Αναζητώντας μια εξήγηση στο φετινό φαινόμενο, εκτός από τον παράγοντα “πίεση για τη νίκη” βρήκαμε και μια σταθερά που συνδέεται με τον νικητή: Αυτός που νικάει φέτος στα ντέρμπι Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού είναι όποιος σουτάρει καλύτερα στα τρίποντα. Ακόμη και στην περίπτωση που το καλύτερο ποσοστό μεταξύ των δύο ομάδων, είναι… άθλιο!

Όπως στη μοναδική νίκη γηπεδούχου φέτος, στην κανονική περίοδο του Πρωταθήματος, όπου ο Παναθηναϊκός νίκησε με 68-61 τον Ολυμπιακό έχοντας 26,08% στα τρίποντα, με 6/23! Κι όμως, ο Ολυμπιακός είχε ακόμη μικρότερο, 22,22%, με 4/18!

Ή στον άλλον αγώνα πρωταθλήματος στο ΣΕΦ, όπου ο Παναθηναϊκός νίκησε με 71-68, με 28% από τα 6.75μ., από 7/25 προσπάθειες. Εκείνο το βράδυ ο Ολυμπιακός είχε 5/22, δηλαδή 22,72%

Στους δύο αγώνες στη Euroleague, επίσης νίκησε όποιος σούταρε καλύτερα για τρίποντο: Στο ΣΕΦ ο Παναθηναϊκός με 70-62, όπου είχε 36%, με 9/25 τρίποντα, όταν ο Ολυμπιακός είχε 26,16%, από 6/23.

Στο ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός με 87-85 (στην παράταση) με 9/23 τρίποντα (39,1%), ενώ ο Παναθηναϊκός είχε 9/28, 32,1%!

Τέλος, στους δύο πρώτους αγώνες των τελικών των play offs πάλι νίκησε… το καλύτερο τρίποντο! Στο 1-0 του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ, οι νικητές είχαν 9/12, δηλαδή 42,85%, έναντι 5/29, δηλαδή 17,24%.

Την Πέμπτη στο ΣΕΦ ο Παναθηναϊκός νίκησε με 71-66 κι είχε 7/18 τρίποντα, ποσοστό 38,9%, έναντι των 6/19 του Ολυμπιακού, που συνιστά ποσοστό 31,57%!