Ζαλγκίρις Κάουνας

Η Νταρουσάφακα προηγήθηκε επί 39 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα, αλλά στα 26 τελευταία η Ζαλγκίρις Κάουνας βρήκε τον τρόπο να της ¨κλέψει” τη νίκη με 75-71 στην Κωνσταντινούπολη, το βράδυ της Τετάρτης (19/12).

Αν και προβληματίστηκε σε όλο τον αγώνα, μην μπορώντας να βρει το γνωστό της ρυθμό, η Ζαλγκίρις επέδειξε μια αρετή που στην Νταρουσάφακα είναι τόσο αισθητή η απουσία της στη φετινή σεζόν: Υπομονή.

Προσπάθησε με τον έναν τρόπο, προσπάθησε με τον άλλον, αλλά στο τέλος δικαιώθηκε και με 7-0 σερί νίκησε με 75-71 ενώ βρέθηκε να χάνει με 71-68 με 1:14 για το τέλος και 71-70 στα 26 δεύτερα!

Ο Λέο Βέστερμαν πέτυχε το μεγάλο τρίποντο για το 71-73 και αφού ο ΜακΚάλουμ έχασε την κατοχή αφού του έκλεψε την μπάλα ο Μπράντον Ντέιβις, πάλι ο Βέστερμαν με δύο βολές έγραψε το τελικό 75-71.

Η Ζαλγκίρις βρέθηκε πολύ μακριά από τον καλό της εαυτό στην αρχή του αγώνα. δεν μπορούσε να βγάλει συνεργασίες και κυρίως να προσαρμόσει το παιχνίδι της  απέναντι σε μια ομάδα που έπαιζε πιο ελεύθερα, αλλά όχι τόσο άναρχα όσο στην προ Ερνάκ εποχή.

Νταρουσάφακα

Με κακές επιλογές, πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και φυσικά δίχως τρίποντο, αφού είναι η ομάδα που σουτάρει τα λιγότερα στη Euroleague η ομάδα του Γιασικεβίτσιους βρέθηκε να ακολουθεί στο σκορ.

Παρά την κακή εικόνα της ομάδας του ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους δεν δίστασε να ρίξει στον αγώνα από νωρίς τον 18άχρονο γκαρντ Ρόκας Γιοκουμπάιτις με 3:30 για τη λήξη της Α’ περιόδου.

Ο μικρός μάλιστα πήρε δύο συνεχόμενα σουτ και πέτυχε το δεύτερο, στην παρθενική του συμμετοχή στη Euroleague! Βέβαια με το που άρχισε η Β’ περίοδος ο Γιασικεβίτσιους τον τράβηξε αμέσως στον πάγκο γιατί έκανε λάθος πάσα στην επαναφορά με αποτέλεσμα να φύγει παίκτης της Νταρουσάφακα μόνος του για ένα άκοπο λέι απ…

Παρά την άνοδο του Μπράντον Ντέιβις στη δεύτερη περίοδο (8 από τους 18 πόντους της ομάδας του) η εικόνα δεν άλλαξε και η Νταρουσάφακα διατήρησε το προβάδισμά της που στις αρχές της β’περιόδου έφτασε και στους 8 πόντους, (23-15) και στη λήξη του ημιχρόνου ήταν στο 39-33. Φρόντισε για αυτό με εννέα πόντους σε αυτή την περίοδο ο Τζον Ντίμπλερ για την Νταρουσάφακα.

Η τουρκική ομάδα διατήρησε το μικρό προβάδισμα και στην τρίτη περίοδο παρά το γεγονός ότι δεν βρήκε σκορ από τη ρακέτα. Ο Μακ Κάλουμ όμως πέτυχε 7 από τους 14 πόντους της στην τρίτη περίοδο που βρήκε τους γηπεδούχους στο +4, 53-49. Κι ήρθε από τον πάγκο ο Τόμας Γουόλκαπ στην τελευταία περίοδο, κι ενώ είχε παίξει μόλις 2:23 στο υπόλοιπο ματς να βάλει τέσσερις συνεχόμενους πόντους, δύο δε, με ένα τρομερό κάρφωμα για να δώσει το πρώτο προβάδισμα στη Ζαλγκίρις με 54-53!

Δείτε στο παρακάτω video το απίθανο κάρφωμα του Γουόλκαπ!

Η κόπωση του Ντέιβις είχε τις συνέπειές της για τη Ζαλγκίρις που δεν κατόρθωσε να μπει για τα καλά στη θέση του οδηγού. Οι Αμερικανοί της Νταρουσάφακα έκαναν καλά τη δουλειά της, όπως ο Τζέρεμι Έβανς με τέσσερις συνεχόμενους πόντους κι ένα κερδισμένο επιθετικό φάουλ σε τρεις συνεχόμενες φάσεις κι ήρθε το τρίποντο του Μπράουν να στείλει το ματς στο 66-61 με 3:20 για το τέλος.

Το φινάλε ήταν το… σύνηθες για την Νταρουσάφακα που κλώτσησε κι έχυσε “την καρδάρα με το γάλα” την τελευταία στιγμή, γνωρίζοντας την 11η συνεχόμενη ήττα της, την ώρα που η “λυτρωμένη” Ζαλγκίρις γλίτωνε από μια ήττα που ελάχιστοι θα κάνουν φέτος! Έπαιξε ρόλο σε αυτό η επιμονή της να μπαίνει στην αντίπαλη ρακέτα κι έστω να κερδίζει τα φάουλ (εκτέλεσε 35 βολές) κι η υπομονή βασικών στελεχών της όπως ο Γουάιτ και ο Βέστερμαν που βρήκαν το κατάλληλο σημείο να λυγίσουν την αντίσταση της τουρκικής ομάδας!

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 39-33, 53-49, 71-75

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Ερνάκ): ΜακΚάλουμ 17 (2/9 διπ., 4/8 τριπ), Κοσούτ , Ντεμίρ, Κιντ 4, Οζντεμίρογλου 2, Σαβάς 4 , Μπράουν 11 (3), Ντάγκλας 4, Πέινερς 2, Ντίμπλερ  12 (3), Έβανς 6, Έρικ 9 (1/6 βολές).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 17, Γουόλτον 4, Γουόλκαπ 6, Βέστερμαν 12 (1)  (5), Βένσκους, Μπιρούτις, Μιλάκνις 8 (1), Γουάιτ 10 (1), Γιοκουμπάιτις 2, Γκριγκόνις 10 (2), Ουλανόβας 6, Καβαλιάουσκας.