Η κορυφαία ομάδα της κανονικής περιόδου στο ΝΒΑ, οι Χιούστον Ρόκετς, έγραψαν ιστορία σήμερα τα ξημερώματα. Με ένα επιμέρους σκορ 50-20(!!!) στην τρίτη περίοδο επικράτησαν με 119-100 μέσα στη Μινεσότα και προηγούνται με 3-1 στη σειρά.

Ο Τζέιμς Χάρντεν πέτυχε τους 22 από τους 50 πόντους των “ρουκετών” στην τρίτη περίοδο (δύο παραπάνω από τους πόντους των ¨λύκων” στο τρίτο δωδεκάλεπτο), ολοκλήρωσε το ματς με 36 πόντους και 12/26 σουτ εντός παιδιάς σε μόλις 33 λεπτά συμμετοχής, ο Κρις Πολ είχε 25 πόντους (15 στο τρίτο δωδεκάλεπτο), 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ σε καλή βραδιά βρέθηκαν και οι Έρικ Γκόρντον (18 π.), Κλιντ Καπελά (14 π., 17 ριμπ., 4 μπλοκ) και Τρέβορ Αρίζα (15 π.).

Από την άλλη πλευρά, ο Καρλ-Άντονι Τάουνς (22 π., 15 ριμπ.), ο Τζίμι Μπάτλερ (19 π., 9 ριμπ., 5 ασ.) και ο Ντέρικ Ρόουζ (17 π.) ήταν οι κορυφαίοι των Τίμπεργουλβς, οι οποίοι είδαν το 49-50 του ημιχρόνου να μετατρέπεται σε 69-100 μετά το τέλος της τρίτης περιόδου!

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι Ρόκετς πέτυχαν όσους πόντους είχαν σε όλο το πρώτο ημίχρονο (50), έκαναν ρεκόρ ομάδας και παραλίγο να σπάσουν το απόλυτο ρεκόρ των play offs! Οι Λος Άντζελες Λέικερς είχαν πετύχει 51 πόντους στο τέταρτο δωδεκάλεπτο απέναντι στους Ντιτρόιτ Πίστονς στις 31/3/1962. Επίσης, ο “μούσιας” έσπασε το ρεκόρ ομάδας που κατείχε ο Χακίμ Ολάζουον που είχε πετύχει 18 πόντους σε μία περίοδο στις 5/5/1995!

Παράλληλα, με το επιμέρους +30 της τρίτης περιόδου, το Χιούστον έγινε η πρώτη ομάδα που επικράτησε σε ένα δωδεκάλεπτο με τόσο μεγάλη διαφορά στην postseason από την εποχή των “θρυλικών” Μπόστον Σέλτικς του 1986, όταν οι “κέλτες” είχαν κερδίσει την τρίτη περίοδο με τους Ατλάντα Χοκς με σκορ 36-6!

Απολαύστε την εκπληκτική τρίτη περίοδο των Ρόκετς!