Ο Τζέιμς Χάρντεν ήταν απολαυστικός απέναντι στους Λος Άντζελες Λέικερς, πετυχαίνοντας τριπλ-νταμπλ με 50άρα και οδήγησε τους Χιούστον Ρόκετς στη νίκη με σκορ 126-111!

Ο “μούσιας” σε 35 λεπτά συμμετοχής μέτρησε 50 πόντους, 10 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 κλεψίματα και 6 λάθη, έχοντας 18/19 βολές, 10/14 δίποντα και 4/12 τρίποντα! Ο Κλιντ Καπελά πρόσθεσε 16 πόντους και 14 ριμπάουντ για τους νικητές.

Από την πλευρά των ηττημένων, ο ΛεΜπρον Τζέιμς πέτυχε 29 πόντους με 12/18 σουτ εντός παιδιάς και ο Κάιλ Κούζμα πρόσθεσε άλλους 24 (8/17 σουτ).

Οι Σαν Αντόνιο Σπερς συνέτριψαν με 125-87 τους Λος Άντζελες Κλίπερς με κορυφαίο τον ΛαΜάρκους Όλντριτζ (27π.), ενώ οι Ορλάντο Μάτζικ, σε αγώνα που έλαβε χώρα στο Μεξικό, επικράτησαν με 97-91 των Σικάγο Μπουλς, με πρώτο σκόρερ τον Νίκολα Βούτσεβιτς (26π., 10ρ.).

Ο Ντιρκ Νοβίτσκι ξεπέρασε τον τραυματισμό του και έκανε ντεμπούτο στην 21η σεζόν του στο ΝΒΑ, στην ήττα των Ντάλας Μάβερικς από τους Φίνιξ Σανς με σκορ 99-89. Ο Γερμανός πέτυχε 2 πόντους (1/1 δίπ., 0/1 τρίπ.) και μάζεψε ένα ριμπάουντ σε 6 λεπτά συμμετοχής.

Κανένας άλλος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ δεν έχει παίξει τόσες πολλές σεζόν (21) στην ίδια ομάδα! Δείτε παρακάτω το μοναδικό καλάθι του Νοβίτσκι στην επιστροφή του.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι πρώτοι σκόρερ και τα highlights των 4 αγώνων που έγιναν τα ξημερώματα της Παρασκευής (14/12) στο ΝΒΑ:

Χιούστον Ρόκετς-Λος Άντζελες Λέικερς 126-111 (Χάρντεν 50π., 10ρ., 11ασ. – Τζέιμς 29)

Σαν Αντόνιο Σπερς-Λος Άντζελες Κλίπερς 125-87 (Όλντριτζ 27 – Χάρις 17)

Ορλάντο Μάτζικ-Σικάγο Μπουλς 97-91 (Βούτσεβιτς 26 – ΛαΒιν 23)

Φίνιξ Σανς-Ντάλας Μάβερικς 99-89 (Γουόρεν 30 – Μπαρνς 15, Νοβίτσκι 2)