Σταμολάμπρου
Η Σταμολάμπρου

Στην επανάληψη του πρώτου τελικού της Α1 Γυναικών, ο Ολυμπιακός νίκησε άνετα με 73-58 τον Παναθηναϊκό, στην Αίθουσα 5 του ΣΕΦ, πήρε προβάδισμα με 2-1 και θέλει άλλη μια νίκη για να στεφθεί Πρωταθλητής.

Μετά το… σίριαλ των τελευταίων ημερών και τη δικαίωση των “πρασίνων” από την ΚΕΔ, ο πρώτος τελικός επαναλήφθηκε σήμερα (20/5) το μεσημέρι.

Ο Ολυμπιακός πήρε μια άνετη νίκη με κορυφαία την Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου (28π.), έκανε το 2-1 και πάει στο κλειστό “Παύλος Γιαννακόπουλος” το Σάββατο (22/5, 18:00) για να κατακτήσει το Πρωτάθλημα. Οι “ερυθρόλευκες” προηγήθηκαν ακόμα και με διαφορά 20 πόντων (45-25 στο 22′)!

Η Σταμολάμπρου πέτυχε τους 21 από τους 39 πόντους του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο:

Τα highlights του πρώτου ημιχρόνου:
Ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 10-0 στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά τον Ολυμπιακό:

Από την άλλη πλευρά, οι “πράσινες” θα προσπαθήσουν να ισοφαρίσουν τη σειρά των τελικών σε 2-2 και να την οδηγήσουν στον καθοριστικό τελευταίο τελικό στο ΣΕΦ (24/5 15:00).

Ο Ολυμπιακός κατέθεσε ξανά ένσταση για αντικανονική συμμετοχή της Όλγας Χατζηνικολάου, αφού οι “ερυθρόλευκοι” αμφισβητούν την απόφαση του ΕΟΚΑΝ να επιτρέψει τη συμμετοχή της.

Τον αγώνα παρακολούθησαν από κοντά οι Κώστας Παπανικολάου και Γιαννούλης Λαρεντζάκης.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 73-58
Διαιτητές: Σχινάς, Σώμος, Θεονάς
Δεκάλεπτα: 20-14, 39-23, 56-44, 73-58
Ολυμπιακός (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 28(3), Σταμάτη 10(2), Αλεξανδρή 2, Φοντέιν 10, Νικολοπούλου 4, Κόστοβιτς 5, Παντελή, Ντέιβις 11(1)
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 16, Μόργκαν 11(1), Μούλη 6, Λύμουρα 7(1), Καλαμπάκου, Κωτούλα 3(1), Δίελα, Λεουτσάνκα 13, Χατζηνικολάου 2