Κατσικάρη

Στη δεύτερη αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος η Γκραν Κανάρια, των Φώτη Κατσικάρη και Γιάννη Μπουρούση έχασε από την Εστουδιάντες (82-78) και η Βαλένθια γνώρισε την ήττα από την Μπιλμπάο (83-79).

Η Γκραν Κανάρια ξεκίνησε ελπιδοφόρα την αναμέτρηση με την Εστουδιάντες και κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου με 19-21 και έτσι συνέχισε μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου (35-39).

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση ανατράπηκε και η Εστουδιάντες ήταν εκείνη που πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Έτσι, από την στιγμή που πήρε το προβάδισμα (42-41) δεν το έχασε ξανά μέχρι το τέλος του αγώνα, ανεβάζοντάς την και στους οκτώ πόντους (54-46).

Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη προσπάθησε να επιστρέψει και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 59-56.

Ωστόσο, στην τελευταία περίοδο μείωσε ακόμα και στον έναν πόντο (66-65), αλλά οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι στα τελευταία λεπτά και έτσι πήραν τη νίκη με 82-78, με την Γκραν Κανάρια να κάνει τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμους αγώνες.

Ο Γιάννης Μπουρούσης αγωνίστηκε 12 λεπτά και μέτρησε 5 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ κορυφαίος για την ομάδα του Κατισκάρη ήταν ο Ματ Κοστέλο με 19 πόντους. Για τους νικητές ο Ντάριου Μπιρθουέλα με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ και ο καλύτερος παίκτης του παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 35-39, 59-56, 82-78

Από την άλλη η Μπιλμπάο, στην επιστροφή της στη Liga Endesa, νίκησε τη Βαλένθια, η οποία θα αγωνίζεται φέτος στη Euroleague, με 83-79.

Ο αγώνας από την αρχή ξέφυγε υπέρ των γηπεδούχων και έκλεισαν το ημίχρονο στο 53-34, ωστόσο στη συνέχεια η Βαλένθια αντέδρασε, αλλά δεν κατάφερε ποτέ την ανατροπή και έτσι γνώρισε την ήττα.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ράφα Μαρτίνεθ με 16 πόντους, ενώ για τις “νυχτερίδες” πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκιγιέμ Βίβες με 15.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 53-34, 71-57, 83-79