Ο Νίκολα Κάλινιτς πέτυχε 11 από τους 18 πόντους του στη Δ’ περίοδο και μαζί με τον Γιαν Βέσελι οδήγησαν τη Φενέρμπαχτσε στη νίκη επί του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στο ΟΑΚΑ με 81-69 το βράδυ της Παρασκευής (07/12).

Ο Παναθηναϊκός το πάλεψε για 37 λεπτά, ήταν όμως πολύ άστοχος πάλι από τα 6.75μ. (7/28) την ώρα που η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε πολύ καλύτερο ποσοστό από τα 6.75μ., (13/21, 61,9%)  από ότι από πιο κοντά (13/26, 50% δίποντα).

Αν και η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ “καιγόταν” για τη νίκη, ώστε να “γυρίσει” τον διακόπτη, έπεσε πάνω στην πιο φορμαρισμένη ομάδα της Euroleague, αφού στο ΟΑΚΑ έκανε την έβδομη συνεχόμενη νίκη της στον 400ό αγώνα του Ομπράντοβιτς σε πάγκους, στη σύγχρονη εκδοχή της Euroleague,.

Το μακρινό σουτ και η δημιουργία ήταν τα βασικά ζητήματα για τον Παναθηναϊκό στο πρώτο μισό του αγώνα. Αφού άρχισε με τη… γνωστή αστοχία από τα 6.75μ., η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ βρέθηκε να ακολουθεί στο σκορ τη Φενέρμπαχτσε. Κυρίως ο Γιαν Βέσελι αλλά κι αργότερα ο Μέλι με τον Λοβέρν, υποστήριζαν το παιχνίδι της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στη ρακέτα.

Η τουρκική ομάδα ξέφυγε με 13-6 και 18-10 πριν από την α’ περίοδο (18-12 για τη Φενέρμπαχτσε) με τον Νικ Καλάθη να δημιουργεί (3 ασίστ) αλλά να παραμένει άποντος (0/2 διπ., 0/3 τριπ.).

Σε όλη τη β’ περίοδο ο Πασκουάλ επέλεξε τον Λεκαβίτσιους κι άφησε τον Καλάθη στον πάγκο, κι έδειξε να δίνει περισσότερη έμφαση στην άμυνα.

Φενέρμπαχτσε

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε με ένα σχήμα που του επέτρεπε να πιέσει την μπάλα, να ‘χει καλές περιστροφές και στο τέλος να προκαλέσει πρόβλημα και στη δημιουργία της Φενέρμπαχτσε.

Εάν μάλιστα η τουρκική ομάδα δεν πετύχαινε 3/3 τρίποντα στο τέλος του ημιχρόνου (2/2 ο Κάλινιτς, 1/1 ο Λοβέρν) ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να προσπεράσει! Ο Λοτζέσκι πέτυχε 8 πόντους στη β’ περίοδο, 5 ο Παππάς και το 33-35 με το οποίο πήγαν οι ομάδες στην ανάπαυλα, κρατούσε την ελληνική ομάδα για τα καλά στην υπόθεση νίκη. Ήταν δε ενδεικτικό της αμυντικής προσπάθειας αμφότερων προκειμένου να μη δώσουν εύκολο σουτ στον αντίπαλο και για αυτό είχαν επίσης άσχημα ποσοστά.

Στη Γ’ περίοδο ο Νικ Καλάθης μπήκε με πιο καθαρό μυαλό από την “ανάπαυση” της β’ περιόδου, λύθηκε και πέτυχε 10 συνεχόμενους πόντους που κράτησαν την επαφή των “πράσινων” με το σκορ αφού ισοφάρισαν 49-49 από 39-46!

Ο Τζέφρι Λοβέρν κέρδισε πολλές μάχες στη ρακέτα του Παναθηναϊκού και μαζί με τον Βέσελι που έμοιαζε με ψηλό πλέι μέικερ μοιράζοντας ασίστς η Φενέρμπαχτσε κράτησε τα ηνία παρά τα λάθη της που προέρχονταν κυρίως από την προσπάθειά της να βρει ανοιχτό γήπεδο και να μην την προλάβει η αποτελεσματική ελληνική άμυνα.

Με το τρίποντο του Ντεσόν Τόμας ο Παναθηναϊκός έφτασε στον πόντο (52-53) ωστόσο το δεκάλεπτο έληξε με +4 για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς από το τρίποντο του Ντίξον.

Εκείνος που έκανε τελικά τη διαφορά για να καθορίσει τον νικητή ήταν ο Νίκολα Κάλινιτς. Κάνοντας πολλά μικρά πράγματα στο παρκέ, παράλληλα, πέτυχε 9 συνεχόμενους πόντους για τη Φενέρμπαχτσε κι από το 61-66 η Φενέρ ξέφυγε με 75-63 από τους δικούς του πόντους με 2:42 για το τέλος.

Η κλεψύδρα άδειασε από άμμο για τον Παναθηναϊκό που συνέχισε να “σπάει” τα στεφάνια με τα μακρινά του σουτ κι εύλογα υποχρεώθηκε στην δεύτερη εντός έδρας ήττα του στη Euroleague και 6η συνολικά σε 11 αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 33-35, 52-56, 69-81

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Τόμας 7 (1/5 τριπ.), Λάνγκφορντ 4, Παπαγιάννης, Λάσμε, Παππάς 13 (2), Λοτζέσκι 13 (1/5 τριπ.), Γκιστ 4, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 2 (3 ασιστ), Καλάθης 14 (4/9 διπ., 2/6 τριπ., 0/2 βολ., 3 ριμπ., 7 ασίστ, 1 κλ., 3λ.), Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 4.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκριν 3 (1), Μέλι 5 (1), Χερσέκ, Κάλινιτς 18 (4/5 τριπ., 4 ριμπ.,  4ασίστ, ), Σλούκας 9 (3/3 τριπ., 6 ασίστ), Αρνά, Γκούντουριτς 7, Βέσελι 15 (4/6 διπ., 7/10 βολ., 7 ριμπ., 7 ασίστ, 1 κοψ), Ντίξον 3 (1), Γκιουλέρ, Ντατόμε 5 (1), Λοβέρν 16 (2).