Ήφαιστος Κύμη

Το αήττητο σερί του Ήφαιστου στη Λήμνο έφτασε στις πέντε νίκες, καθώς νωρίς το απόγρυμα του Σαββάτου (22/12) υποχρέωσε την Κύμη στην ένατη συνεχόμενη ήττα της με 81-74 στο “Νίκος Σαμαράς”.

Ήταν ένας αγώνας που έμοιαζε ανταγωνιστικός και με την Κύμη να έχει δείξει πολύ καλό πρόσωπο στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα, να απειλεί το εντός έδρας αήττητο του Ηφαίστου.

Μόνο που σε εκείνο το σημείο η ομάδα της Χαλκίδας έπαθε ένα πρωτοφανές “black out”.

Ενώ προηγήθηκε με 27-24 με πέντε λεπτά για τη λήξη του ημιχρόνου, έμεινε χωρίς πόντο για τα επόμενα δέκα αγωνιστικά λεπτά!

Ο Ήφαιστος έκλεισε το ημίχρονο με εννέα αναπάντητους πόντους (33-27) και με 5:38 για τη λήξη της τρίτης περιόδου, το σερί του είχε φτάσει στος 21-0!

Δηλαδή το 24-27 έγινε 45-27 με τον κόσμο της Λήμνου να ακολουθεί τον ενθουσιασμό της ομάδας και να βλέπει το… “τρένο” του Ήφαιστου να συνεχίζει δίχως στάσεις στους εντός έδρας αγώνες του!

Τελικά η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έκλεισε το δεκάλεπτο με 54-37 κι όλα έδειχναν ότι θα φτάσει όχι απλώς σε μια άνετη αλλά σε μια ευρεία σε έκταση νίκη.

Με ηγέτη τον Ουάσινγκτον η Κύμη δεν τα παράτησε, γύρισε στο ματς μείωσε με 73-66 στα 47 δευτερόλεπτα και στο 78-74 στα δέκα δεύτερα για το φινάλε!

Δεν πρόλαβε όμως να ολοκληρώσει μια επική ανατροπή αφού στο τέλος ο Φρεϊμάνις ήταν εύστοχος στο δικό του ζευγάρι βολών και σφράισε την πέμπτη νίκη της ομάδας της Λήμνου.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 33-27, 54-37, 81-74

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 4, Μανωλόπουλος 3 (1), Μπρέιζελτον 15 (1), Έβανς 17 (14 ριμπ.), Σμιθ 12 (1), Σταμάτης 4, Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος, Μούρτος 3, Φρεϊμάνις 10 (1), Γουίγκινς 8 (1), Γόντικας 5.

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Χόρτον 6, Σαγκς 2, Τουντζιαράκης 7, Κάμφορ 9 (1), Ουάσινγκτον 20 (5), Τσιάρας, Λιούις 14 (2), Πουλιανίτης, Μαραγκός 4, Στυλιανού 12 (2), Μητσιμπόνας, Άρμστεντ.