Την πέμπτη συνεχόμενη ήττα του στη Euroleague γνώρισε την Παρασκευή (01/03) ο Ολυμπιακός, από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 97-81 στο ΣΕΦ.

Με έξι αγωνιστικές για το τέλος ο Ολυμπιακός πρέπει να συνέλθει και να “πατήσει” πάνω σε ένα σχετικά βατό πρόγραμμα το οποίο έχει έως το φινάλε της κανονικής περιόδου ώστε να μην βρεθεί εκτός play offs ενώ λίγες εβδομάδες πριν χτυπούσε την “πόρτα” της τετράδας!

Ο Ολυμπιακός ήταν σε απόσταση ενός καλαθιού για 28 λεπτά αλλά στο τέλος λύγισε από μια ΤΣΣΚΑ που έδειξε σε τρομερή κατάσταση, έφτασε άλλωστε στην έκτη συνεχόμενή της νίκη, στο μεγαλύτερο φετινό της σερί ξεδιπλώνοντας στο παρκέ του ΣΕΦ το ταλέντο αλλά και το τεράστιο βάθος στον πάγκο της, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που ουσιαστικά στο δεύτερο ημίχρονο έπαιζε χωρίς τρεις περιφερειακούς, αφού στην απουσία του Στρέλνιεκς προστέθηκαν τα τέσσερα φάουλ που είχαν νωρίς νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο ο Σπανούλης με τον Γουέμπερ.

Οι υπόλοιποι αγώνες του Ολυμπιακού: 25η Μπούντουτσνοστ *, 26η Αρμάνι Μιλάνο *, 27η, Μπάγερν Μονάχου, 28η Γκραν Κανάρια *, 29η Ζαλγκίρις Κάουνας, 30ή Νταρουσάφακα.

(Με αστερίσκο οι εκτός έδρας αγώνες)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Από την αρχή φάνηκε ότι ο αγώνας θα βρίσκεται σε τεντωμένο σκοινί καθώς κανείς δεν κατόρθωσε να κάνει διαφορά που θα ανησυχήσει τον αντίπαλό του.

Πολύ μελετημένες επιθέσεις κι από τις δύο ομάδες, πολλή εφαρμογή του πλάνου των προπονητών, ίσως και για αυτό το λόγο τα ποσοστά ευστοχίας ήταν υπερβολικά μεγάλα για την κρισιμότητα του αγώνα. Ο Ζακ ΛεΝτέι έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα, κράτησε τον Ολυμπιακό στην αρχική προσπάθεια της ΤΣΣΚΑ να ξεφύγει κυρίως με τα μακρινά σουτ, αρχικά του Σέρχιο Ροντρίγκεθ κι ακολούθως των Ντε Κολό-Χίγκινς.

Στον 300ό αγώνα της καριέρας του στη Euroleague ο Βασίλης Σπανούλης δεν ήταν δυνατόν να μην βάλει την “πινελιά” του καθώς ήταν αλάνθαστος από τα 6.75μ. (3/3) και πρώτος σκόρερ στο ημίχρονο μαζί με τον ΛεΝτέι, με 13 πόντους.

Ο Ολυμπιακός είχε στο πρώτο μισό 11/21 δίποντα, 5/8 τρίποντα ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας 13/23 και 6/11 με τη διαφορά να βρίσκεται μόλις στον έναν πόντο, 51-50 για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Το κακό για τον Ολυμπιακό είναι πως πριν συμπληρωθεί 1,5 λεπτό στην τρίτη περίοδο ο Σπανούλης χρεώθηκε με το 4ο φάουλ του και δύο λεπτά αργότερα έκανε τέταρτο και ο Γουέμπερ! Έτσι ο Ντέιβιντ Μπλατ έβγαλε όλη την τρίτη περίοδο με τους Γουίλιαμς Γκος-Μάντζαρη.

Για οκτώ λεπτά, όμως, ο Ολυμπιακός είχε τον τρόπο να είναι κοντά στο σκορ, όμως στα δύο τελευταία λεπτά με σωστές επιλογές και χτυπώντας διαρκώς από τη ρακέτα, κυρίως με τον Χάινς (7π στο Γ’)  η ΤΣΣΚΑ έφυγε από το εις βάρος της 60-58 στο 63-68 κι έκλεισε το δεκάλεπτο με τη μεγαλύτερη υπέρ της διαφορά, 64-72.

Ο Κόρεϊ Χίγκινς που ήταν αρκετά ζεστός στην τρίτη περίοδο, με σουτ μέσης απόστασης συνέχισε και στις αρχές της τελευταίας περιόδου στέλνοντας τη διαφορά στους 10, 76-66 με 8:57 για το τέλος.

Με τον Γουίλιαμς Γκος σε κακή μέρα, δίχως πόντους από τους ψηλούς σε μεγάλο διάστημα στο δεύτερο ημίχρονο και την ΤΣΣΚΑ να επιδίδεται σε ένα ρεσιτάλ ορθών επιθετικών επιλογών χρησιμοποιώντας όλο το οπλοστάσιό της, και τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ να κάνει double double με 15 πόντους-12 ασίστ, η διαφορά εκτινάχτηκε. Με 4:12 για το τέλος η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη βρέθηκε στο +19, 89-70, έχοντας ηχηρή παράσταση νίκης, την οποία δεν κατόρθωσε να αμφισβητήσει μέχρι τέλους η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 50-51, 64-72, 81-97