Παράταση στην αγωνία στους τελικούς της Αδριατικής Λίγκας, αφού η Παρτιζάν διέλυσε με 112-84 τον Ερυθρό Αστέρα και ισοφάρισε σε 2-2.

Το πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι, με τυπικά γηπεδούχους τους “ερυθρόλευκους”, θα πραγματοποιηθεί στις 6 Ιουνίου, ώρα 21.00.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δέχθηκε 27 πόντους στην πρώτη περίοδο, όμως από τη στιγμή που έβαλε 35, τα νέα ήταν ευχάριστα για εκείνη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το επιμέρους ήταν 33-16, επομένως, όπως καταλαβαίνετε, η πλάστιγγα είχε γείρει για τα καλά υπέρ της Παρτιζάν που έκανε ρεκόρ παραγωγικότητας σε ένα ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο η διαφορά έγινε 30άρα δύο φορές, ενώ στην τέταρτη εκτοξεύθηκε ως το +34, δείγμα της κυριαρχίας των τυπικά γηπεδούχων.

Κορυφαίοι της Παρτιζάν οι Αλέκσα Αβράμοβιτς (24π.-6ασ.), Ματίας Λεσόρ (19π.-5ρ.), χρήσιμοι οι Γιαμ Μάνταρ (12π.), Άλεν Σμαϊλάγκιτς (11π.), Μουρ (11π.).

Στον αντίποδα, ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε με τον Όστιν Χόλινς (19π.), τον Όγκνιεν Ντόμπριτς (16π.) και τον Στέφαν Μάρκοβιτς (11π.), αλλά η διαφορά ήταν χαοτική.

Τα δεκάλεπτα: 35-27, 68-43, 88-63, 112-84