Σε μπελάδες μπήκε πάλι από το βράδυ της Δευτέρας (10/02) ο Ερυθρός Αστέρας που έχασε στο Μαυροβούνιο από τη Μόρναρ Μπαρ με 71-63 πολύ πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό σκορ.

Η Μόρναρ Μπαρ προηγήθηκε με 39-23 στο ημίχρονο και με 62-38 (!) μετά από 30 λεπτά αγώνα, πριν μειώσει ο Ερυθρός Αστέρας την έκταση της ήττας του.

Ο Ούρος Λούκοβιτς (καρφώνει στην κεντρική φωτό) πέτυχε 23 πόντους με 10/10 δίποντα (!) κι ο Τζέικομπ Πούλεν 13 για τη νικήτρια που έφτασε στο 12-7 με τρεις αγωνιστικές για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδους.

Όσο έχει πλέον και ο Ερυθρός Αστέρας, ο οποίος είχε πρώτο σκόρερ τον Κέβιν Πάντερ με 22 πόντους, ενώ 16 πρόσθεσε ο Μπίλι Μπάρον. Άποντος έμεινε ο Στράτος Περπέρογλου με 3:54 συμμετοχής για την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα.

Στα playoffs για τη διεκδίκηση του τίτλου προκρίνονται οι τέσσερις πρώτοι της κανονικής περιόδου.

Μετά από 19 αγωνιστικές (επί συνόλου 22) οι πρωτοπόροι της κατάταξης είναι:

1. Παρτιζάν 15-4, 2. Μπούντουτσνοστ 14-5, 3. Ερυθρός Αστέρας 12-7, 4. Τσεντεβίτα Ολίμπια 12-7, 5. Μόρναρ Μπαρ 12-7, 6. Κόπερ 11-8.