Η ΑΕΚ το πάλεψε αλλά ηττήθηκε (75-65) από την Μάλαγα στα Άνω Λιόσια στο τελευταίο παιχνίδι της φάσης των «16» του Basketball Champions League.

Οι «κιτρινόμαυροι» πηγαίνουν πλέον στα playoffs του Basketball Champions League με μειονέκτημα έδρας, καθώς την πρωτιά στον όμιλο πήρε η ομάδα της Ανδαλουσίας.

Οι σημαντικές απουσίες (Γιάνις Στρέλνιεκς και Κένι Ουίλιαμς) και η κακή ημέρα των Λεμάρ, Οριόλα και Μάιλς σε συνδυασμό με την ποιότητα των φιλοξενούμενων οδήγησαν στην ήττα.

Οι Ισπανοί από την αρχή της αναμέτρησης είχαν τον έλεγχο (6-11 στο 5’ και 15-21 στο 10’). Η ΑΕΚ πιέζοντας θέλησε να ανακτήσει τον έλεγχο και με τον Ακίλ Μίτσελ βρήκε πόντους στη ρακέτα και έφερε τον αγώνα στα ίσια (33-33 στο 17’), ενώ το ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα ισχνό προβάδισμα (38-39 στο 20’).

Στην επανάληψη, με τους Τάισον Κάρτερ και Ντάριο Μπριθουέλα η Μάλαγα ξέφυγε (42-49 στο 23’), αλλά παρά την εκνευριστική αστοχία από τα 6.75 (3/19 τρίποντα, 15.79%) έφερε την αναμέτρηση στα ίσια (53-53 στο 28’), όμως στο τέλος της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι είχαν τον τρόπο να έχουν τον έλεγχο (55-59 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, η ταλαιπωρημένη από τους τραυματισμούς ΑΕΚ μπόρεσε να πλησιάσει (62-64 στο 32.20’’), όμως οι λύσεις που ήρθαν από τους Οσετκόφσκι και Κάρτερ έδωσαν «αέρα» στη Μάλαγα (62-68 στο 35’) η οποία δέχθηκε μόλις τρεις πόντους στο τελευταίο 5λεπτο και έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 38-39, 55-59, 65-75.

Ισπανία: Πέρασε από την Ανδαλουσία η Μπαρτσελόνα, 86-81 τη Μάλαγα (vid)

ΑΕΚ: Αγώνας δρόμου για Γουίλιαμς ενόψει Μάλαγα

ΑΕΚ: Αίτημα διοργάνωσης του Final-4 του BCL

ΑΕΚ: Τα εισιτήρια του αγώνα με τη Μάλαγα (pic)

Basketball Champions League 2022-23: Πρόγραμμα-αποτελέσματα-βαθμολογίες