Η δεύτερη χρονιά του Basketball Champions League φτάνει στο τέλος του δρόμου, απόψε Κυριακή 6 Μαΐου, στο Final 4 της Αθήνας, στο ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ και η γαλλική Μονακό διεκδικούν το τρόπαιο και το AllStar Basket σας βάζει από νωρίς στο παιχνίδι με την ανάλυση πριν από τον μεγάλο τελικό!

www.allstarbasket.grΘα είναι 40 λεπτά μάχης, 40 λεπτά αγωνίας, 40 λεπτά όπου η κάθε λεπτομέρεια θα μετρήσει.

Η ΑΕΚ διεκδικεί το τρίτο της ευρωπαϊκό τρόπαιο έπειτα από το Κύπελλο Κυπελλούχων του 1968 και το Κύπελλο Σαπόρτα του 2000, ενώ η Μονακό τον πρώτο της!

Η ΑΕΚ έχει παίξει κι έναν τελικό Ευρωλίγκας, το 1998, αλλά έχασε από την Κίντερ Μπολόνια στη Βαρκελώνη.

Βάζοντας σε σύγκριση τις δύο φιναλίστ, θα αρχίσουμε από τα βασικά: Τα ρεκόρ τους.

Η ΑΕΚ έφτασε στον τελικό με 11 νίκες, επτά ήττες και μια ισοπαλία σε 19 αγώνες, ενώ η Μονακό έχει νικήσει στους 17 από τους 19 αγώνες της!

Πού έχασε; Στην 14η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων από την Καρσίγιακα στην Τουρκία (77-84) και στον επαναληπτικό αγώνα της φάσης ων “8” από την Μπάνβιτ με 74-75 εντός έδρας, αλλά είχε νικήσει στον πρώτο με 85-77 στην Τουρκία!

Αυτό το στοιχείο αποτελεί από μόνο του ισχυρό δείγμα της δυναμικής που έχει η ομάδα του Ζβέζνταν Μίτροβιτς, του 48άχρονου προπονητή που από το 2014 έχει οδηγήσει τη Μονακό στην κατάκτηση τριών Κυπέλλων Γαλλίας και σε δύο συνεχόμενες συμμετοχές σε Final 4 του BCL.

Όπλο της είναι η άμυνα, αφού σε όλη τη διαδρομή δέχεται μετά βίας 70 πόντους ανά αγώνα, ενώ είναι από τις καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης σε ποσοστά ευστοχίας.

Στις 13 παρακάτω στατιστικές κατηγορίες, θα δείτε πως η γαλλική ομάδα υπετερεί της ΑΕΚ σε εννέα, ενώ η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα σε τέσσερις.

Υποδηλώνει και την υπερπροσπάθεια που πρέπει να κάνουν και το βράδυ της Κυριακής οι παίκτες της ελληνικής ομάδας, καθώς έχουν να αντιμετωπίσουν μια αθλητικη ομάδα, που είναι σκληρή στην άμυνα και γρήγορη στην επίθεση.

Ο Μάνι Χάρις με το βραβείο του MVP που του παρέδωσε ο Χρήστος Ζούπας

και MVP της χρονιάς στο Basketball Champions League είναι το “πρώτο βιολί” της ΑΕΚ στην επίθεση, αλλά είναι και πρώτος στα αμυντικά ριμπάουντ, όπου υπάρχει πολύ μεγάλη συμμετοχή των παικτών της ΑΕΚ.

Ο Κέβιν Πάντερ συμβάλλει με 15,2 πόντους στην επίθεση κι ο Ντούσαν Σάκοτα με 13,9.

Ο θρυλικός Ντίνο Μενεγκίν δίνει το έπαθλο στον Ελμεντίν Κικάνοβιτς της Μονακό

Ο Βόσνιος Ελμεντίν Κικάνοβιτς, μέλος της πρώτης καλύτερης πεντάδας του φετινού Basketball Champions League, είναι ο πρώτος σκόρερ της Μονακό με 15,3, αλλά τον ακολουθεί ο Τζέραλντ Ρόμπινσον με 15,2 πόντους ανά αγώνα, ενώ ο Κρις Έβανς σκοράρει 13,2 ανά αγώνα.

Πού σημαντική για τη Μονακό είναι η συνεισφορά του Αμάρα Σι. Βάζει 12 πόντους ανά αγώνα, σουτάρει εξαιρετικά βολές και τρίποντα και με την εμπειρία του ανταπεξέρχεται σε πολλά κομμάτια του παιχνιδιού.