Με τον “αέρα” από τη νίκη του επί της Ρεάλ Μαδρίτης, ο Παναθηναϊκός είχε περίσσευμα αυτοπεποίθησης, κι έβγαλε την ποιοτική του διαφορά επί της ΑΕΚ στο παρκέ των Άνω Λιοσίων, όπου νίκησε με 83-69 την Κυριακή, στην 20ή αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Με πέντε παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων, καλύτερα ποσοστά και καθαρό μυαλό, οι “πράσινοι” έφτασαν το ρεκόρ τους στο 17-1 πριν από τον αγώνα με τον Ολυμπιακό, την άλλη Δευτέρα (11/4) στο ΟΑΚΑ, που όπως όλα δείχνουν θα κρίνει το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Ο Σαντ Ρος είχε 14 πόντους, κάνοντας πολλές δουλειά στο παρκέ, από 11 πέτυχαν Νέντοβιτς, Παπαπέτρου, Παπαγιάννης (με 9 ριμπάουντ).

Ο Ίαν Χάμερ αποδεικνύει κάθε εβδομάδα ότι είναι η κορυφαία μεταγραφή της ΑΕΚ, είχε 23 πόντους με 9/13 σουτ. Ο Ράουτινς είχε 12 κι ο Κολόμ ήταν το “μυαλό” της ομάδας του Κούρο Σεγκούρα, με 8 ασίστ, αλλά και 6 ριμπάουντ, 6 πόντους, 3 κλεψίματα.

Η Ένωση έχει πλέον ρεκόρ 9-10.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κι ειδικά από τη β’ περίοδο κι έπειτα, παγίωσε διαφορά άνω των δέκα πόντων.

Παίζοντας με τον Παπαγιάννη και με τους Νέντοβιτς-Σαντ Ρος να δίνουν πολλές λύσεις, αλλά και με 4/5 τρίποντα στη β’ περίοδο, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έφτασε έως το +17, 45-28 πριν τελειώσει το ημ΄χιρονο 45-31.

Η ΑΕΚ δεν εγκατέλειψε, πάτησε στην άμυνα ζώνης της να καλύψει τα μειονεκτήματά της, ο Ράουτινς ήταν σε καλή μέρα και ο Κίνο Κολόμ είχε την μπαγκέτα για να βρίσκει τον πιο αποτελεσματικό τρόπο για το αντίπαλο καλάθι.

www.allstarbasket.grΜε τη βοήθεια του κοινού της, την προσπάθεια του Μαυροειδή  και σταθερά κορυφαία της λύση τον Ίαν Χάμερ, έμεινε μέσα στο παιχνίδι.

Δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να τελειώσουν το παιχνίδι, πιο νωρίς, μείωσε στους 8, 60-68 με 5:20 για το τέλος, αλλά η αλήθεια είναι ότι είχε πολύ λιγότερες λύσεις στη “φαρέτρα” της.

Ο Ανγκόλα παραμένει εκτός, ο Λάνγκφορντ δεν έχει μπει ακόμα, ο Παππάς δεν μπορούσε να παίξει και ο Γκρίφιν έφυγε ξανά για τις ΗΠΑ.

www.allstarbasket.grΟ Μέικον με τον Σαντ Ρος, έβαλαν τέλος στην προσπάθεια της ΑΕΚ, αφού μέσα σε τρία λεπτά οι οκτώ πόντοι έγιναν 17, 62-79, πριν φτάσουμε στο τελικό 69-83.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 31-45, 48-62, 69-83