Η ΑΕΚ γύρισε από το -15 και νίκησε με 92-80 τον Παναθηναϊκό στον δεύτερο ημιτελικό των playoffs της Stoiximan Basket League και ισοφάρισε σε 1-1 νίκες, το βράδυ της Παρασκευής (21/5)!

Μετά το 78-72 της Τετάρτης, η ΑΕΚ εμφανίστηκε ακόμα καλύτερη και με μια από τις καλύτερες, αν όχι την καλύτερη, φετινή της παρουσία στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε σε μια σπουδαία νίκη!

Τα γκαρντ της ΑΕΚ είχαν τον πρώτο λόγο, με τον Νίκο Γκίκα (11π.) να δίνει την ώθηση στην τρίτη περίοδο, τον Ντάριλ Μέικον (23π.) να αποτελεί τη σταθερά, τον Νίκο Ζήση (9π.) να δίνει ηρεμία στην ΑΕΚ.

Την ίδια ώρα ο Γιόνας Ματσιούλις (10π.-11 ριμπ.) και ο Μάτ Λοτζέσκι (10π.) με τον Γιανίκ Μορέιρα (13π.-10 ριμπ.) συμπλήρωναν μια εξάδα η οποία ειδικά στο δεύτερο μισό κυριάρχησε, πέτυχε 53 πόντους και κράτησε χαμηλά τον Παναθηναϊκό!

Η ομάδα του Κάτας ήταν πολύ άστοχη από μακριά (7/26 τριπ.) και κυρίως έχασε τον προσανατολισμό της στο δεύτερο μέρος και κυρίως στη Δ’ περίοδο.

Άφησε τον Μπρέι (9π.) με τα “κλειδιά” του αγώνα, ο Παπαπέτρου (18π.)  δεν συνέχιθσε όπως στο πρώτο μισό κι αίφνης ο Παναθηναϊκός με ποιότητα και μεγαλύτερο βάθος, φάνηκε μονοδιάστατος κι έμεινε σε 10 ασίστ σε 40 λεπτά!

Η εξέλιξη του αγώνα!

Η ΑΕΚ άρχισε καλύτερα τον αγώνα, τόσο σε πλάνο όσο και απόδοση. προηγήθηκε με 19-12 μετά από 5:55 έχοντας οκτώ διαφορετικούς σκόρερ (!) την ώρα που ο Παναθηναϊκός επέμενε στην αρχική πεντάδα.

Μόλις ο Κάτας έκανε τις πρώτες του αλλαγές και φρέσκαρε την ομάδα του, εκείνη απάντησε με 12-0 και προηγήθηκε με 26-22 στο δεκάλεπτο με 9 πόντους του παπαπέτρου που έδειχνε ότι αναλάμβανε τον ηγετικό ρόλο.

Ο Παναθηναϊκός έλεγξε τα ριμπάουντ, είχε ψηλά ποσοστά, ο Σαντ Ρος με τον Χεζόνια, ακόμα κι αν δεν σκόραρε ιδιαίτερα, ήταν κεφάτοι και ακολουθούσαν τον Παπαπέτρου κι ο Παναθηναϊκός έφυγε με 15 πόντους, 45-30!

Στο 36-30, έγινε η φάση που έδειξε να επηρεάζει την ΑΕΚ, αφού το φάουλ που χρεώθηκε σε σκριν στον Σαντ Ρος ο Γόντικας, και φαίνεται να μην υπάρχει, οδήγησε σε εκνευρισμό τους γηπεδούχους, αφού εξερράγη ο Βαγγέλης Αγγέλου, δέχτηκε τεχνική ποινή κασι τα πνεύματα… άναψαν!

Οι παίκτες της ΑΕΚ έχασαν το ρυθμό και τη συγκέντρωσή τους έκαναν πολλά λάθη κι άφησαν τον Παναθηναϊκό να πατήσει το γκάζι!

Η επιλογή του Κάτας να ‘χει εκτός παρκέ στο τελευταίο τρίλεπτο σχεδόν κάθε παίκτη που είχε σημαντική προσφορά στο +15, βοήθησε την ΑΕΚ να μειώσει στους 6 πόντους, 39-45 πριν τελειώσει το ημίχρονο 39-47, με τους Ζήση-Ματσιούλις, να βάζουν την εμπειρία και το μυαλό τους.

Το διαρκές rotation που επέλλεξε ο Αγγέλου στο ματς απέδωσε καρπούς στην τρίτη περίοδο, που η ΑΕΚ έκανε το καλύτερό της δεκάλεπτο. Μάλιστα ο Γκίκας πέτυχε σε αυτό το διάστημα και τους 7 πρώτους πόντους του στον αγώνα και μαζί με τρεις του Κατσίβελη οδήγησαν την ομάδα τους σε 10-0 σερί που μετέτρεψε το 52-58 σε 62-58.

Σημαντικό ρόλο στην επιστροφή της ΑΕΚ ήταν η προσπάθειά της στο ριμπάουντ, αφού το ισορρόπησε μετά από ένα ημίχρονο μεγάλης υπεροχής του Παναθηναϊκού.

Πλέον η ΑΕΚ είχε πάρει τον αέρα του αντιπάλου της, ο Παναθηναϊκός δεν είχε δημιουργία, δεν βρήκε εύκολο καλάθι αφού οι επιστροφές της ΑΕΚ ήταν άριστες κι η διαφορά έφτασε στους 12 πόντους, 90-78 λίγο πριν τελειώσει ο αγώνα!

Πλέον η σειρά συνεχίζεται την Κυριακή (23/5) με τον τρίτο αγώνα και τυπικά γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 39-47, 64-65, 92-80