Τα δύσκολα συσπείρωσαν την ΑΕΚ, την ώθησαν να βγάλει τις… υπερδυνάμεις των μόλις οκτώ παικτών της και την οδήγησαν σε νίκη επί του Περιστερίου με 90-77 και πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας!

Ήταν ένα δύσκολο βράδι στο κλειστό των Άνω Λιοσίων την Κυριακή, ειδικά για την ΑΕΚ, που κόντρα σε όλα τα προβλήματά της, κατάφερε να αποκλείσει το Περιστέρι στον νοκ άουτ προημιτελικό!

Η ΑΕΚ που είχε μείνει με 11 παίκτες έπειτα από τη φυγή του Βαουλέτ, είχε τρεις ανέτοιμους να παίξουν, Μαυροειδή, Κολόμ και Σαξιωνή και κατέβασε μια οκτάδα.

Μάλιστα όπως λεγόταν από πριν, ο Μιχάλης Καρλής, 18 ετών, ήταν στην αποστολή μολονότι είχε πυρετό!

Η ένταση που υπήρχε με την άρνηση της ΕΟΚ να αναβληθεί ο αγώνας, μεταφέρθηκε προς τους διαιτητές και λίγο αργότερα προς την ομάδα του Περιστερίου, με μικρή διακοπή μάλιστα στην τρίτη περίοδο.

Εκεί όμως άλλαξε η ροή του αγώνα, όπως είχε διαμορφωθεί στα πρώτα 12,5 λεπτά, όταν το Περιστέρι είχε προηγηθεί με 28-15. Με πάθος και αυτοθυσία, η ΑΕΚ επέστρεψε στο παιχνίδι και πήρε μάλιστα τα ηνία, 40-39 με 2 λεπτά για το ημίχρονο που έληξε 48-45.

Μολονότι η ΑΕΚ είχε λίγους παίκτες διαθέσιμους, το παιχνίδι ήταν γεμάτο φάουλ, ένταση, αμφισβήτηση.

Η ΑΕΚ έφτασε στο +8 όταν ο Νίκος Παππάς έκανε το 58-50 μετά από τρία λεπτά στην τρίτη περίοδο. Ήταν μια διαφορά στην οποία έχτισαν οι γηπεδούχοι και στηρίχτηκαν πάνω της, καθώς διατήρησαν προβάδισμα μέχρι να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο.

Το Περιστέρι έκανε λάθη, άφησε τις ευκαιρίες του να πάνε χαμένες, ενώ παρουσίασε και έλλειμμα αποφασιστικότητας ή αυτοπεποίθησης.

Ο ρόλος που ανέλαβε ο Λίνος Χρυσικόπουλος το βοήθησε να συνέλθει, να μειώσει στο 70-67 στις αρχές της Δ’ περιόδου, αλλά εκεί ήρθαν τρία συνεχόμενα τρίποντα της ΑΕΚ: Δύο του Φλιώνη κι ένα του Ανγκόλα με τη διαφορά να φεύγει στους 12, 79-67 με 6:30 για τη λήξη!

Δείτε τα τρία συνεχόμενα τρίποντα της ΑΕΚ:

Πλέον δεν υπήρχε επιστροφή για το Περιστέρι, που πέταξε μια ευκαιρία στα σκουπίδια, κι η ΑΕΚ πανηγύρισε τη νίκη-πρόκριση με 90-77.

Ο Κολομβιανός, Μπράιαν Ανγκόλα ήταν με 31 πόντους ο κορυφαίος της ΑΕΚ, αν και η αλήθεια είναι, ότι δεν υπήρχε κάποιος που δεν έδωσε όλο του το “είναι” από τους νικητές!

Ο Ανγκόλα είχε 10/13 βολές, 6/7 δίποντα, 3/9 τρίποντα, αλλά και 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 block!

Ο Έρικ Γκρίφιν πέτυχε 17 πόντους, ο Ίαν Χάμερ είχε 15 πόντους-9 ριμπάουντ, ο Παππάς πέτυχε 13 πόντους κι ο Φλιώνης 9, με τα δύο μεγάλα τρίποντά του, να σφραγίζουν τη νίκη της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 48-45, 68-65, 90-77

H στατιστική του αγώνα με ένα κλικ:

Δείτε κι άλλες φωτογραφίες του αγώνα:

ΑΕΚ: Ζήτησε τα πρακτικά απόρριψης του αιτήματος αναβολής του αγώνα με το Περιστέρι

ΑΕΚ: Αιχμές για την ΕΟΚ που δεν δέχτηκε το αίτημα αναβολής με Περιστέρι

ΑΕΚ: Δύο κρούσματα κορονοϊού την Κυριακή