Μπασκετική ραψωδία στο ΟΑΚΑ, με το Περιστέρι να αποδρά από το ΟΑΚΑ με 91-90 επί της ΑΕΚ στην παράταση χάρη στο λέι-απ του Σμιθ! Γκρέι και Χάτσερ σημείωσαν μεγάλα καλάθια, σώζοντας την παρτίδα, ενώ ο Ηλίας Παπαθεοδώρου αποβλήθηκε ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος, αλλάζοντας τις ισορροπίες, όπως και η χαμένη βολή του Λάνγκφορντ, ο οποίος είχε 1/2 βολές και έδωσε την ευκαιρία στον Σμιθ!

Οι δυο ομάδες πήγαν στην παράταση έπειτα από έναν αγώνα που είχε πάρει άγρια μορφή και τα μεγάλα σουτ διαδέχονταν το ένα το άλλο! Ο Γκρέι ήταν απίστευτος, ”επικρατώντας” σε μια άτυπη μάχη του Κέντρικ Ρέι, ο οποίος μαζί με τον Λάνγκφορντ οδηγούσαν την Ένωση σε μια δύσκολη νίκη. Ο δεύτερος έγινε μοιραίος ξανά, αστοχώντας σε βολή, με αποτέλεσμα ο Σμιθ να διασχίσει όλο το παρκέ σε 6 δευτερόλεπτα για το 91-90!

Με τρία λεπτά να υπολείπονται για το φινάλε του έξτρα πενταλέπτου, ο Σλότερ αποβλήθηκε με πέντε φάουλ έπειτα από αντιαθλητικό, κάτι που έφερε δυσφορία στον ”κιτρινόμαυρο” πάγκο. Ένα άστοχο λέι-απ του Ρέι ένα λεπτό μετά (1:52), ήταν η στιγμή που το ποτήρι ξεχείλισε, με την Βάσω Τσαρούχα να αποβάλει τον Ηλία Παπαθεοδώρου για συνεχείς διαμαρτυρίες, έχοντας κάνει νωρίτερα πολλές παρατηρήσεις στον Έλληνα τεχνικό. Το μυαλό της ΑΕΚ χάλασε και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Γκρέι 86-84.

Ο Αμερικανός σουτέρ του Περιστερίου ήταν συγκλονιστικός, κάνοντας μια απίστευτη τρίτη περίοδο, ενώ για να χάσει το πρώτο σουτ του και να υποπέσει στο πρώτο λάθος έπρεπε να φτάσουμε στην παράταση, όπου αποχώρησε με χτυπημένη μύτη και αίματα από αγκωνιά του Μόρισον! Ο Ηλίας Ζούρος τον απέσυρε, όμως ήθελε να επιστρέψει. Σε 32 λεπτά αρίθμησε 26 πόντους με 7-8 διπ., 2-2 τριπ., 6-6 βολές! Από την πλευρά του, ο Χάτσερ είχε 20 πόντους με 5-10 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-30, 62-60, 79-79 (κ.α.), 90-91