Ράις

Το δεύτερο από τα τρία βήματα που χρειάζονται για την κατάκτηση του τίτλου στο Final-8 του Basketball Champions League, που φιλοξενείται στο ΟΑΚΑ, έκανε η υπερηχητική ΑΕΚ, η οποία συνέτριψε με 99-75 την Σαραγόσα στο δεύτερο ημιτελικό.

Μετά τη νίκη της επί της τσεχικής Νίμπουρκ (94-82) στον προημιτελικό του Final-8, η “Βασίλισσα” στο δεύτερο ημιτελικό της διοργάνωσης διέλυσε την Σαραγόσα και θα αγωνιστεί στο μεγάλο τελικό της Κυριακής (4/10, 20:00) απέναντι στην -επίσης ισπανική-φορμαρισμένη Μπούργκος που επικράτησε με 81-67 της Ντιζόν.

Στο μικρό τελικό της Κυριακής (4/10, 17:00) θα τεθούν αντιμέτωπες η Ντιζόν με την Σαραγόσα.

ΑΕΚ-Σαραγόσα

Η εξέλιξη του ημιτελικού:

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είχε ξανά όλους τους παίκτες στη διάθεσή του, ενώ από την πλευρά της ισπανικής ομάδας του Ντιέγκο Οκάμπο απουσίασαν από την αναμέτρηση οι Κονατέ και Σουλεϊμάνοβιτς.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με ένα 12-0 τον αγώνα έχοντας 5/5 σουτ (2/2 τρίποντα), ενώ η Σαραγόσα άρχισε με 0/6 εντός παιδιάς! Η ισπανική ομάδα απάντησε με ένα δικό της σερί 8-0 και μείωσε σε 12-8. Πάντως, η Ένωση συνέχισε να είναι εύστοχη από την περιφέρεια και να ελέγχει πλήρως το ρυθμό του αγώνα κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 26-15.

Λάνγκφορντ

Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου με τον Ματ Λοτζέσκι (11π. με 3/4 τρίποντα σε 6:26 λεπτά!) σε φοβερή βραδιά συνέχισαν να βομβαρδίζουν το καλάθι της Σαραγόσα και έφτασαν στο +19 και στο νταμπλ σκορ στο 13′ (38-19) έχοντας ήδη 7/11 τρίποντα! Το ημίχρονο έληξε με 53-32 (μέγιστη διαφορά το +21) με καλάθι και φάουλ του Ταϊρίς Ράις και το… νερό είχε μπει ήδη στο αυλάκι.

Λοτζέσκι

Τα τρία φάουλ του Τζέισον Τόμπσον και ο τραυματισμός του Ρασίντ Σουλεϊμόν έκαναν ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για την ομάδα του Οκάμπο.

Μορέιρα

Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, η… σεληνιασμένη ΑΕΚ έφτασε τη διαφορά ακόμα και τους 34 πόντους (93-59 στο 36′) και έφτασε σε μια απρόσμενα άνετη νίκη.

Κορυφαίος του αγώνα ο απίθανος Ταϊρίς Ράις (18π., 5ασ. σε 16:45 λεπτά), ο οποίος θέλει να σταματήσει το μπάσκετ(!), πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο MVP του BCL Κιθ Λάνγκφορντ (18π.), ενώ κομβικοί ήταν και οι Λοτζέσκι, Μορέιρα, Γκίκας, Ρογκαβόπουλος, Χρυσικόπουλος. Εννοείται ότι δεν υστέρησε κανένας από την πλευρά της ΑΕΚ.

Σίλι, Μπρουσίνο, Ένις και Χλίνασον είχαν διψήφιο αριθμό πόντων από την απογοητευτική Σαραγόσα που θα αγωνιστεί στο μικρό τελικό.

Τα δεκάλεπτα με πρώτη την ΑΕΚ: 26-15, 53-32, 83-57, 99-75

BCL: Στον τελικό η Μπούργκος 81-67 την Ντιζόν

MVP της σεζόν στο Basketball Champions League ο Κιθ Λάνγκφορντ! (pic)