Το αφεντικό της Πόλης στο μπάσκετ, έπαψε πια να είναι η Φενέρμπαχτσε καθώς η Εφές επιβεβαίωσε και στην πρώτη φετινή τους αναμέτρηση πώς είναι καλύτερη! Τη νίκησε στην Ουλκέρ Σπορτς Αρένα με 81-73 και παρέμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή της Euroleague έπειτα από 13 αγώνες!

Τη νίκησε πέρυσι στον ημιτελικό του Final 4 της Euroleague, λίγο αργότερα τής πήρε και το Πρωτάθλημα Τουρκίας και πλέον, μπαίνει για δεύτερη σερί χρονιά ως απόλυτη κυρίαρχος του παιχνιδιού στην Κωνσταντινούπολη!

Ηγείται δε της βαθμολογίας της Euroleague με 11-2, αφήνοντας πολύ πίσω τη Φενέρμπαχτσε, στο 5-8.

Σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι μπροστά σε 12.278 φιλάθλους, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν πολύ καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο, όταν πια ανέβασε “στροφές” ο Σέιν Λάρκιν και μαζί με τον Κρούνοσλαβ Σιμόν και τον παίκτη-έκπληξη, Σερτάτς Σανλί, άνοιξαν τη διαφορά.

Δείτε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Σανλί:

Ο Λάρκιν έμεινε άποντος στο πρώτο ημίχρονο (38-38) και με τον Νάντο Ντε Κολό και τον Ντέρικ Γουίλιαμς η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν μέσα στο ματς.

Δείτε ένα… “πώς το έβαλε;” καλάθι του Νάντο ντε Κολό!

Ωστόσο δεν έπαιρνε προσπάθειες ο Κώστας Σλούκας, ενώ η απουσία του Γιαν Βέσελι, ήταν αισθητή στη ρακέτα.

Η Εφές κέρδισε τα ριμπάουντ, πήγε πιο δυναμικά στην αντίπαλη ρακέτα και για αυτό εκτέλεσε πολλές περισσότερες βολές!

Η Εφές προηγήθηκε με 59-49 μετά από 30 λεπτά αγώνα και έφτασε στο +17, 73-56 με 4:22 για το τέλος.

allstarbasket.grΟ Σλούκας (12π., 7 ασ., 6 ριμπ.) αφύπνισε τη Φενέρ όταν με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε 67-73 κι έβγαλε μια σημαντική άμυνα, αλλά ο Λάρκιν (20π.) με τον Σιμόν (22π., 9 ριμπ.) κράτησαν την ψυχραιμία τους, βρήκαν πολύτιμα σουτ και κράτησαν τη νίκη για την Εφές!

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 38-38, 49-59, 73-81