Χίμκι

Στην Ποντγκόριτσα η Χίμκι πήρε μία πολύ σημαντική νίκη επί της Μπούντουτσνοστ με 98-90, το βράδυ της Πέμπτης (07/02) και διατηρεί τις πιθανότητές της να μπει στα playoffs της Euroleague.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα και δεν επέτρεψε η μία στην άλλη να πάρει κάποιο μεγάλο προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι πήραν μία διαφορά πέντε πόντων στα μέσα της πρώτης περιόδου (16-11), αλλά η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις με ένα σερί 8-0 πήρε τα ηνία του αγώνα (19-16).

Τελικά, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Ρώσους να προηγούνται με δύο (22-20) και την Μπούντουτσνοστ να ψάχνει αντίδοτο στην αρκετά καλή επιθετική λειτουργία της αντιπάλου της.

Το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με τις δύο ομάδες να μένουν αρκετά κοντά στο σκορ και να προσφέρουν πολύ ωραίο θέαμα στο παρκέ της Ποντγκόριτσα.

Με δύο λεπτά να μένουν για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, η Μπούντουτσνοστ προηγήθηκε με πέντε (43-39) για να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 46-45 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη η ομάδα του Γιάσμιν Ρέπεσα ξεκίνησε πολύ καλύτερα και είχε το παιχνίδι στα χέρια της, καθώς με 4:14 να μένουν για τη λήξη της τρίτης περιόδου προηγούνταν με έξι πόντους (61-55).

Ωστόσο, η Χίμκι με ένα επιμέρους 13-4 πήρε τον αγώνα στα χέρια της στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-65).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν “ροντέο” με τις δύο ομάδες να παλεύουν για κάθε κατοχή σαν να είναι η τελευταία.

Με τρίποντο του Σεργκέι Μόνια, η Χίμκι ανέβασε γρήγορα τη διαφορά στο +6 (71-65), αλλά οι γηπεδούχοι με 5:29 να μένουν για την ολοκλήρωση του αγώνα κατάφεραν να μπουν και πάλι μπροστά με τρίποντο του Τζέιμς Μπελ (76-73).

Από αυτό το σημείο και έπειτα οι δύο ομάδες αντάλλασσαν καλάθια και δεν επέτρεψε η μία στην άλλη να πάρει κάποιο μεγάλο προβάδισμα.

Ωστόσο, με 48 δευτερόλεπτα να μένουν για τη λήξη του αγώνα η Μπούντουτσνοστ έκανε λάθος στην επαναφορά και έδωσε τη δυνατότητα στη Χίμκι να κάνει το 92-88 και ουσιαστικά να τελειώσει το παιχνίδι.

Έτσι η Χίμκι έφτασε στην πολυπόθητη νίκη με 98-90 και ανέβηκε στο 9-13, ενώ η Μπούντουτσνοστ υποχώρησε στο 6-16.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 46-45, 65-68, 90-98