Γκρίφιν

Η ΑΕΚ πέρασε από το Nick Galis Hall με 81-77 επί του Άρη το απόγευμα του Σαββάτου (8/12) υποχρεώνοντας την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου στην τέταρτη εντός έδρας ήττα της σε ισάριθμους αγώνες στην Betshop BasketLeague!

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι νίκησε ευκολότερα από όσο δείχνει το τελικό σκορ καθώς δύο λάθος αντιδράσεις στο φινάλε, έκαναν το 67-76 στα 50 δεύτερα για το φινάλε, 77-79 αλλά με δύο βολές του Ντούσαν Σάκοτα στα 16 δευτερόλεπτα πήρε αυτό που έδειξε να αξίζει στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού.

Η ΑΕΚ βρήκε απαντήσεις για τον αρχικό ενθουσιασμό του Άρη ο οποίος προηγήθηκε με 10-4 και 18-17 στο δεκάλεπτο, μέσα από την άμυνά της.

Παρά τις δικές της απουσίες (Γιαννόπουλος, Ξανθόπουλος, Καββαδάς) πίεσε στην άμυνα ανάγκασε τον Άρη σε πολλά λάθη (10) που οδήγησαν σε οκτώ κλεψίματα.

Ενδεικτικά ο Λάκι Τζόουνς έμεινε δίχως πόντο στο πρώτο μισό και η απουσία του τραυματία Ραμόν Χάρις, φάνηκε περισσότερο για την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου.

Παράλληλα ο Λούκα Μπάνκι δεν φοβήθηκε το ροτέισιον, κι ας περιελάμβανε και τους πιο νεαρούς σε ηλικία παίκτες της ΑΕΚ, αφού στο πρώτο ημίχρονο έπαιξαν κι οι 12 παίκτες του έναντι των εννέα του Άρη.

Ο Λαρεντζάκης με τον Ματσιούλις ηγήθηκαν στο σκορ για την ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο που προηγήθηκε με 39-33 του Άρη.

Με κορυφαίο τον Γκρίφιν η ΑΕΚ άρχιζε να χτίζει διαφορά ασφαλείας στην τρίτη περίοδο, να βρίσκει καλύτερο ρυθμό και να εκμεταλλεύεται τα πλεονεκτήματά της.

Χάντερ

Μαζί με τον Ρόμπερσον κράτησαν την ομάδα του Μπάνκι σε απόσταση διψήφιας διαφοράς από τον Άρη που άρχισε να μοιάζει αρκετά προβλέψιμος και στηριζόταν κυρίως στην αμυντική προσπάθεια των παικτών του, παρά την προσπάθεια του Λευτέρη Μποχωρίδη και την προσωρινή αφύπνιση του Λάκι Τζόουνς.

Ο Άρης προσπάθησε να πιέσει λίγο περισσότερο στην άμυνα, να πιέσει και στην μπάλα, όμως η ΑΕΚ είχε την ωριμότητα και το καθαρό μυαλό να βρει τα “μις ματς” και παρά τα τρίποντα των Μποχωρίδη-Μπελ που μείωσαν το 54-67, σε 60-67, αμέσως η διαφορά πήγε ξανά πάνω από τους δέκα πόντους.

Μέχρι το τέλος, είχε τον απόλυτο έλεγχο και μόλις 1:25 για το τέλος, ο Λάκι Τζόουνς είχε την ευκαιρία να πάει με δύο βολές τη διαφορά στους 5, για να συνεχίσει να ελπίζει, ωστόσο και οι δύο πήγαν στο σίδερο.

Μποχωρίδης

Ίσως και λόγω της κόπωσης αφού ο Αμερικανός, μαζί με τον Μποχωρίδη πήραν πολλές προσπάθειες και πέτυχαν τους 31 από τους 44 πόντους του Άρη στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ η ΑΕΚ είχε πολυφωνία αλλά κι ισορροπία εντός κι εκτός ρακέτας.

Στα 50 δευτερόλεπτα με το σκορ στο 67-76 για την ΑΕΚ, ο Κάιζερ ευστόχησε σε τρίποντο για το 70-76,  και παρ’ ολίγον να δούμε μια μεγάλη ανατροπή όταν μετά από καλάθι του Τζόουνς για το 74-79 ο Σαντ-Ρος έκανε λάθος επαναφορά κι ο Μποχωρίδης μείωσε με τρίποντο στο 77-79 στα 16 δευτερόλεπτα!

Οι δύο βολές του Ντούσαν Σάκοτα τελείωσαν το ματς κι υποχρέωσαν τον Άρη στην 4η εντός έδρας ήττα του σε ισάριθμους αγώνες στην Betshop BasketLeague.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-39, 52-61, 77-81

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Τζόουνς 15 (1/5 τριπ.), Κάιζερ 9 (1), Βεργίνης 3 (1), Μποχωρίδης 24 (4), Φλιώνης 2, Μπελ 7 (1), Νταλό 7 (1), Χρηστίδης 3 (1), Σλαφτσάκης 1, ΜακΓκι 6, Αγγέλου, Βλάσιος

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 14 (2), Χάντερ 16, Λαρεντζάκης 13 (1/9 τριπ.), Ματσιούλις 10 (1), Σάκοτα 11 (2), Μωραΐτης 2, Ρόμπερσον 10, Σαντ-Ρος, Τσαλμπούρης 5 (1), Ρογκαβόπουλος, Ρατάν-Μέις.