Αγγέλου

Ο Βαγγέλης Αγγέλου μίλησε στη συνέντευξη Τύπου μετά την ήττα του Άρη από τον Προμηθέα Πάτρας (71-61) στο “Δ. Τόφαλος” και τόνισε ότι ο Άρης συνεχίζει την προσπάθειά του.

Ο προπονητής του Άρη χαρακτήρισε τον Προμηθέα Πάτρας πιο αποφασιστικό σε σχέση με την ομάδα του και υπογράμμισε ότι είναι πολύ δύσκολο να προσπαθείς να παίξεις σε έναν πολύ υψηλό ρυθμό για όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Βαγγέλη Αγγέλου:

“Καταρχήν, συγχαρητήρια στον Προμηθέα για τη νίκη του. Ήταν ένα παιχνίδι από αυτά που δεν μπορείς να προβλέψεις την εξέλιξή τους. Το 3o 10λεπτο ήταν καθοριστικό, με αυτό το 21-6 να μας πληγώνει και αυτό θα πρέπει να αναλυθεί. Προσπαθήσαμε να ελέγξουμε τις παραμέτρους του αγώνα και τα στοιχεία που κάνουν το παιχνίδι του Προμηθέα πιο επιθετικό, την σχέση ασίστ-λάθη που ήταν 19-11, το επιθετικό ριμπάουντ, με τον αντίπαλό μας να είναι η πρώτη ομάδα στην κατηγορία και τα κλεψίματα με τον Προμηθέα να είναι 2η ομάδα στην κατηγορία.

Όλα αυτά θεωρώ ότι τα ελέγξαμε. Προσπαθώντας, όμως, να βρούμε στα μέσα του 2ου 10λεπτου και στις αρχές της 3ης περιόδου ένα rotation για την ομάδα μας, δυστυχώς δεν καταφέραμε τίποτα. Όχι μόνο γιατί εμείς δεν ήμασταν καλοί, αλλά γιατί ο Προμηθέας ήταν ίσως πιο αποφασιστικός. Στο 2ο ημίχρονο αποφασίσαμε να παίξουμε πιο γρήγορα και να ρισκάρουμε, όμως πολύ δύσκολα μπορείς να πας σε έναν τέτοιο ρυθμό σε όλο το ματς.

Στα τελευταία 3΄-4΄ που συμβαίνουν τα πάντα, πήραμε τέσσερις αποφάσεις αντίθετες. Χάσαμε δύο αμυντικά ριμπάουντ, χάσαμε δύο βολές, κάναμε και δύο κακές επιλογές στην επίθεση. Αυτά είναι έξι κατοχές, που ενώ μπήκαν κάποια μεγάλα σουτ, στο τέλος αυτές οι επιλογές μας στοίχισαν. Εμείς βγάλαμε ένα δύσκολο πρόγραμμα και συνεχίζουμε την προσπάθειά μας. Είναι λογικό και ο Προμηθέας να έχει κάποια κούραση από τις συνεχόμενες υποχρεώσεις σε Ελλάδα και Ευρώπη”.

Γιατράς : “Πάντα η ομάδα παίζει, όχι τα πρόσωπα”

Γιατράς

Από την μεριά του ο Μάκης Γιατράς επισήμανε το γεγονός ότι δεν παίζουν τα πρόσωπα στους αγώνες του Προμηθέα αλλά η ομάδα.

Αναλυτικά όσα είπε ο Μάκης Γιατράς:

“Το σημερινό παιχνίδι ήταν πολύ σημαντικό για εμάς, καθώς μετά τις δυο ήττες που κάναμε, θέλαμε τη νίκη. Ειδικά στη Λήμνο πραγματοποιήσαμε κακή εμφάνιση, ενώ οφείλαμε να κερδίσουμε και στο παιχνίδι με την Οστάνδη. Ήμασταν ψυχολογικά πεσμένοι, οπότε χρειαζόμασταν το θετικό αποτέλεσμα. Θεωρώ ότι το κάναμε εύκολο το παιχνίδι για περίπου 30 λεπτά, ίσως σε αυτό συνετέλεσε και το ότι ο Άρης ήταν άστοχος.

Εμείς πηγαίναμε κατοχή-κατοχή και κάποια στιγμή φτάσαμε να προηγούμαστε με 20 πόντους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρης πέτυχε μεγάλα σουτ, το παιχνίδι πήγε στους επτά πόντους και χρειάστηκε να δείξουμε αποφασιστικότητα στο τέλος. Αν και κερδίσαμε σχετικά εύκολα, το ότι δεχτήκαμε 30 πόντους στο τελευταίο 10λεπτο, είναι κάτι που μας στενοχωρεί. Παρόλα αυτά η νίκη είναι νίκη και την χρειαζόμασταν.

Πλέον, πάμε πάλι σε μια δύσκολη σειρά παιχνιδιών ως τον Φεβρουάριο. Ελπίζω να βρούμε ρυθμό μέσα από τους αγώνες. Αναμένουμε να γυρίσουν και οι τραυματίες, αν και δεν προλαβαίνουν το παιχνίδι με την Ολίμπια Λιουμπλιάνας στην Σλοβενία για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Όλοι οι παίκτες είναι σημαντικοί. Ο Κασελάκης είναι ένας από αυτούς. Θυμίζω ότι μας λείπει και αυτός και ο Κατσίβελης, ο Χολ έλειπε 35 ημέρες, το διάστημα της διακοπής απουσίαζαν οι τέσσερις διεθνείς μας και είχαμε μείνει με -7 παίκτες. Θυμίζω και την απουσία του Έλις για περίπου έναν μήνα. Έχει επιστρέψει, πλέον, κανονικά και βρίσκει σιγά-σιγά πάλι τα πατήματά του. Ξαναλέω: Πάντα η ομάδα παίζει, όχι τα πρόσωπα. Και ο Μέιερ έβαλε 33 πόντους με την Οστάνδη και όμως χάσαμε.

Ο Όντουμ συνεχίζει μαζί μας στην Ευρώπη. Είναι πολύ καλός παίκτης, όμως για την Ελλάδα έχουμε περισσότερη εμπιστοσύνη στον Χολ, καθώς ήταν μαζί μας και πέρυσι και ξέρει περισσότερο την ομάδα”.