Γιάννης Αντετοκούνμπο - Τζοέλ Εμπίντ

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο άγγιξε το τριπλ-νταμπλ και οι Μιλγουόκι Μπακς (48-8) δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα, στο άνετο 119-98 επί των Φιλαδέλφια 76ερς (35-22), στο Fiserv Forum.

Καθοδηγούμενο από έναν τρομερό “Greek Freak“, το Μιλγουόκι έκανε ένα επιμέρους 37-23 στο τρίτο δωδεκάλεπτο και πέτυχε τη 19η νίκη του με 20άρα τη φετινή σεζόν, στο καλύτερο ξεκίνημα της ιστορίας του (48-8)!

Ο Γιάννης αγωνίστηκε για 29 λεπτά και μέτρησε 31 πόντους (5/8 βολές, 10/12 δίποντα, 2/5 τρίποντα), 17 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κόψιμο και 4 λάθη!

Αυτό ήταν το 12ο παιχνίδι του τη φετινή σεζόν με 30+ πόντους, 15+ ριμπάουντ και 5+ασίστ, την ώρα που όλοι οι υπόλοιποι παίκτες του NBA έχουν συνολικά μόλις 10 αγώνες με τέτοια νούμερα!

Ο Τζοέλ Εμπίντ έγραψε στα social media γιά τον εαυτό του ότι “εγώ είμαι ο καλύτερος παίκτης στον κόσμο” και ο Έλληνας σούπερσταρ, όταν ρωτήθηκε μετά τον αγώνα, απάντησε ότι “δεν είμαι στα social media“!

Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Κρις Μίντλετον (25π. με 10/15 σουτ, 9ρ.), ενώ διψήφιοι ήταν και οι Έρικ Μπλέντσο (12π., 4ρ., 8ασ.), Ρόμπιν Λόπεζ (12π.). Εκτός 13άδας έμεινε ο Θανάσης Αντετοκούνμπο.

Από την πλευρά των Σίξερς, οι οποίοι έχασαν με τραυματισμό στην πλάτη τον Μπεν Σίμονς (5π. σε 4:44 λεπτά) στην πρώτη περίοδο, από 17 πόντους πέτυχαν οι Τζοέλ Εμπίντ (5/18 σουτ, 11ρ.), Φουρκάν Κορκμάζ και Σέικ Μίλτον (5/7 τρίποντα).