Κολοσσός-Άρης

Ο Κολοσσός Ρόδου ζευγάρωσε τις νίκες του επί του Άρη, αυτή τη φορά στο κλειστό της Καλλιθέας με 96-90, και αγκάλιασε την 7η θέση της regular season της Basket League.

Αυτό σημαίνει ότι στα playoffs η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό και εκείνη του Γιάννη Καστρίτη τον Ολυμπιακό.

Ο Κολοσσός (10-10) έχει μπροστά του το εξ αναβολής παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό στη Ρόδο και το εκτός με το Λαύριο, ενώ ο Άρης (10-11) την αναμέτρηση με τον Προμηθέα Πάτρας στο Nick Galis Hall.

Κένταλ Σμιθ (28π. με 10/10 βολές), Μάικλ Ντίξον (20π. με 6/6 βολές-4ασ.), Μάνος Χατζηδάκης (13π.-5ρ.), Κρις Κόφεϊ (10π.-6ρ.) και Γιανίκ Μορέιρα (10π.), προσέφεραν τα περισσότερα στους νικητές.

Βασίλης Τολιόπουλος (20π.-6ασ.), Τζέι Ντι Νότε (17π.), Τσέβεζ Γκούντγουιν (12π.-8ρ.), Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ (12π.-7ρ.) και Νόα Χόρκλερ (11π.-5ρ.), διακρίθηκαν για τους φιλοξενούμενους.

Ο Κολοσσός βρήκε 53 πόντους από τον πάγκο, έναντι μόλις 22, στοιχείο που έκρινε εν πολλοίς τον αγώνα. Επίσης, οι γηπεδούχοι είχαν πολύ καλά ποσοστά (47% σε δίποντο-τρίποντο, 28/32 βολές), 3 περισσότερα κλεψίματα και 5 λιγότερα λάθη, ενώ έχασαν τα ριμπάουντ (32-39) και είχαν 1 παραπάνω ασίστ (21-20).

Καλός επιθετικά σε ροή αγώνα ήταν κι ο Άρης (43% δίποντα, 54% τρίποντα), όμως, ευστόχησε σε μόνο 15 από τις 22 βολές που εκτέλεσε.

Οι Γκούντγουιν και Τολιόπουλος είχαν επαφή με το καλάθι του Κολοσσού στο ξεκίνημα, φέρνοντας τον Άρη σε θέση οδηγού για το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι 15 πόντοι του Κολοσσού δεν προμήνυαν πόσους θα βάλει συνολικά στο παιχνίδι, ήδη όμως από την επόμενη περίοδο οι παίκτες του Παπαθεοδώρου βελτιώθηκαν πολύ στην παραγωγικότητα.

Οι γηπεδούχοι σημείωσαν 11 περισσότερους πόντους και σε συνδυασμό με τη σπουδαία αμυντική λειτουργία, πήραν τα ηνία της αναμέτρησης.

Ο Άρης έβαλε μόνο 14π., ενώ, αρχής γενομένης από τα δύο σερί τρίποντα του Ντίξον, το επιμέρους σκορ από το 03:10 μέχρι το τέλος του α’ ημιχρόνου ήταν 14-2.

Οι “κίτρινοι”, πάντως, δεν επέτρεψαν στον Κολοσσό να φτάσει σε διψήφια διαφορά. Αντιθέτως, χάρη στα πολλά εύστοχα τρίποντα της τρίτης περιόδου, έφεραν το παιχνίδι στα ίσα. Θα μπορούσαν, μάλιστα, να μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο από θέση ισχύος, αν ο Μήτρου-Λονγκ δεν αστοχούσε στην τελευταία επίθεση.

Το 66-64 των γηπεδούχων έγινε 71-64. Ο Σμιθ είχε “ζεστό” χέρι σε κρίσιμες στιγμές. Με τη στήριξη του Κόφεϊ, το σκορ έγινε 76-66. Λίγο αργότερα, το 81-68 και το 83-70 μαρτυρούσαν ότι οι γηπεδούχοι έχουν το μομέντουμ, με 03:48 στο ρολόι.

Τότε ο Άρης αφυπνίστηκε. Το 83-70 μετατράπηκε σε 94-89. Ήταν, όμως, αργά. Απέμεναν 16”, όταν ο Μήτρου-Λονγκ ευστόχησε σε 1/2 βολές και έγραψε το 94-90. Χάθηκε δηλαδή η ευκαιρία για μια καλή άμυνα κι ένα τρίποντο. Ο Ντίξον πήγε στη γραμμή, διαμόρφωσε το 96-90 και όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 41-32, 60-58, 96-90