H Ελλάδα κατέλαβε από σήμερα την πρώτη θέση του ομίλου της στο Eurobasket 2022 αφού νίκησε με επιβλητικό δεύτερο μέρος την Ουκρανία με 99-79, με τον Δημήτρη Αγραβάνη να τονίζει τη δουλειά που έγινε στο δεύτερο μισό.

Ο φόργουορντ της Εθνικής μας ομάδας, είπε στην ΕΡΤ:

“Στο πρώτο ημίχρονο η Ουκρανία ήταν πολύ σκληρή, και στην επίθεση και στην άμυνά της, όπου  μάρκαρε πολύ δυνατά, ίσως και στο όριο του φάουλ, ωστόσο εμείς ήμασταν πιο νωθροί από ό,τι έπρεπε.

Στο δεύτερο μέρος όχι απλά δεν κάναμε πίσω, αλλά βάλαμε τη διπλάσια ενέργεια και κάναμε το παιχνίδι εύκολο, αλλά δεν ήταν.

Πρέπει να είμαστε πιο έτοιμοι από την αρχή του παιχνιδιού και για όλο το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος κάναμε εξαιρετική δουλειά με αλληλοκαλύψεις στην άμυνα, όλα τα παιδιά, ο Γιάννης έκανε φανταστική δουλειά στην επίθεση και πήραμε το ματς.

Είπαμε στα αποδυτήρια στο ημίχρονο, ότι, ΟΚ, δεν παίξαμε καλά, δεν τρέχει κάτι, δεν πάνε καλά τα πράγματα αλλά δεν πανικοβαλόμαστε.

Ο κόουτς ζήτησε να παίξουμε άμυνα και να βγάλουμε ενέργεια, κάτι που κάναμε.

Έχουμε ένα ακόμη παιχνίδι για τον όμιλο, μπορεί να έχει κριθεί η βαθμολογία, πρέπει να μείνουμε συγκεντρωμένοι και να προσπαθούμε να γινόμαστε καλύτεροι, θα αγωνιστεί και ο Κώστας Αντετοκούνμπο.