Ιωάννα Χατζηλεοντή

Την πρόκρισή της στις “8” του Eurobasket U18 Β’ κατηγορίας εξασφάλισε την Τρίτη (9/7) η Εθνική Νεανίδων που νίκησε με 51-40 την Ιρλανδία στο ντέρμπι κορυφής του Γ’ ομίλου, στα Σκόπια.

Η ελληνική ομάδα έχει έναν ακόμα αγώνα για τον όμιλο και στον νοκ άουτ προημιτελικό θα αντιμετωπίσει τον δεύτερο του Δ’ ομίλου, Σουηδία ή Ολλανδία που παίζουν μεταξύ τους την Τετάρτη (10/7).

Με καλή άμυνα στη β’ περίοδο, η ομάδα του Γιάννη Γερεουδάκη κράτησε στους μόλις 5 πόντους την Ιρλανδία και προηγήθηκε με 28-15 στο ημίχρονο.

Η Ιρλανδία ανέκαμψε στην τρίτη περίοδο όταν από το 33-17 μείωσε σε μονοψήφια διαφορά, αλλά η ελληνική ομάδα, ψύχραιμη και πιο ποιοτική κράτησε τη νίκη.

Η Εθνική μας διεκδικεί την επιστροφή της στην Α’ κατηγορία, στην οποία πρκρίνονται οι τρεις πρώτες ομάδες της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα με πρώτη την Ιρλανδία: 10-14, 15-28, 30-39, 40-51

ΕΛΛΑΔΑ (Γερεουδάκης): Αναστασοπύλου 8, Χατζηεοντή 10(1), Δερμιτζάκη 4, Φάρρου 2, Καρακασίδυ 2, Μπενέκη, Μπουντούρη 14(2), Γούλα, Κριμίλη 9(1), Βαντσιούρη 2.

Δείτε κι άλλες φωτογραφίες από τον αγώνα Ελλάδας-Ιρλανδίας:

Σήμερα με Αυστρία

Η Εθνική μας αντιμετωπίζει την Τετάρτη (10/7, 17:30, ) την Αυστρία στην τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Η Αυστρία πέτυχε την πρώτη της νίκη, νωρίτερα την Τρίτη, επί της Βόρειας Μακεδονίας με 66-51.