Μια διαφορετική Ζαλγκίρις (10-15) μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο και πέρασε από τη Fernando Buesa Arena με 74-60 επί της Μπασκόνια (9-16), η οποία είχε νικήσει στο Κάουνας με 70-58 και πλέον, δύσκολα θα μπορέσει να “πιάσει” την 8η θέση.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ακολουθούσε το ρυθμό των παικτών του Ντούσκο Ιβάνοβιτς στο πρώτο μέρος και μάλιστα, είχε δυσκολίες στην επίθεση. Η είσοδός της στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε τη ρου της αναμέτρησης, καθώς “έτρεξε” ένα επιμέρους 21-10 με βασικούς άξονες τους Λεκαβίτσιους – Γουόκαπ και την άμυνα.

Ο άλλοτε γκαρντ του Παναθηναϊκού συνέχισε να δίνει λύσεις, έχοντας στο πλάι του τον Ουλανόβας, ενώ βοήθησαν, ακόμα, οι ΛεΝτέι, Χέιζ και Ρίβερς. Πρώτος σκόρερ με 15 πόντους (3/5 τριπ.) ο Λιθουανός, πολύτιμα λεπτά και από τον νεαρό Γκέμπεν, ενώ στο 38′ ο “Λέκα” έγραψε τη μεγαλύτερη διαφορά, +14 (67-53), βάζοντας τις βάσεις νίκης.

Στο αντίπαλο… στρατόπεδο, η ήττα αυτή φαίνεται να τελειώνει κάθε βάσιμη ελπίδα για πρόκριση στα playoffs της EuroLeague. Ο Κρίστον ήταν ο πολυτιμότερος των Βάσκων με 17 πόντους (αλλά μόλις 2 ασίστ) και τον Σενγκέλια “σβηστό, αν και είχε 6/7 δίποντα και 5 ριμπάουντ. Επάνοδος για τον Χένρι, αλλά με στόχο να επανέλθει σταδιακά.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 35-30, 45-51, 60-74