Μπάγερν

Η Μπάγερν Μονάχου πήρε μία πάρα πολύ σημαντική νίκη επί της Μπούντουτσνοστ με 89-75 στην Ποντκγόριτσα, το βράδυ της Παρασκευής (01/03), για την 24η αγωνιστική της Euroleague.

Η Μπάγερν Μονάχου μπήκε καλύτερα από τους γηπεδούχους στον αγώνα και κατάφερε να πάρει μία διαφορά της τάξεως των οκτώ πόντων (20-12) και να κλείσει την πρώτη περίοδο ξανά στο +8 (25-17).

Η Μπούντουτσνοστ στο δεύτερο δεκάλεπτο προσπάθησε να κάνει καλύτερο παιχνίδι, τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά. Η ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα τα κατάφερε και αφού ροκάνισε τη διαφορά μπόρεσε να πάρει τα ηνία του αγώνα, 2:59 πριν από τη λήξη του πρώτου μισού (38-36) και να πάει στα αποδυτήρια με το +3 (44-41).

Στην επανάληψη η Μπάγερν σοβαρεύτηκε και με ένα σερί 5-0 προσπέρασε εκ νέου τους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς, από αυτό το σημείο και έπειτα, ήταν ανώτερη των Μαυροβούνιων και δεν έχασε σε καμία περίπτωση το προβάδισμα.

Αντιθέτως διεύρυνε την υπέρ της διαφορά και την έφτασε ακόμα και στο +12 (66-54), 1:22 πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Ωστόσο, η Μπούντουτσνοστ μείωσε στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου (66-59), αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό, καθώς οι φιλοξενούμενοι, με κορυφαίο τον Βλάντιμιρ Λούτσιτς (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ), διατήρησαν τη διαφορά σχεδόν μέχρι το τέλος του αγώνα πάνω από τους 10 πόντους.

Τελικά, η Μπάγερν πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 89-75 και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 12-12 πατώντας για τα καλά στην οκτάδα.

Από την άλλη η ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα, υποχώρησε στο 6-18 παραμένοντας στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα μαζί με την Γκραν Κανάρια.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 44-41, 59-66, 75-89