Άλμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Basketball Champions League έκανε την Τετάρτη το Περιστέρι που νίκησε με 71-64 τη Ρίγα στη Λετονία!

Έφτασε έτσι στις 6 νίκες, σε εννέα αγώνες, δύο περισσότερες από την πέμπτη θέση στην οποία βρίσκεται η Μπάμπεργκ την οποία θα υποδεχτεί στο Περιστέρι κι ενώ μένουν πέντε αγωνιστικές για την ολοκλήρωση της φάσης των ομίλων.

Με μυαλωμένο παιχνίδι και σίγουρες επιλογές, το Περιστέρι έβαλε από την αρχή τις βάσεις για να κυριαρχήσει στο παρκέ του μικρού κλειστού στη Ρίγα.

Προηγήθηκε με 6 πόντους (19-13) πριν κλείσει το δεκάλεπτο με 21-16 κι έχοντας σκοράρει με οκτώ διαφορετικούς παίκτες.

Κι αν στην αρχή ήταν τα τρίποντα (4/4, 2/2 ο Χάτσερ) στη συνέχεια ήταν οι καλές επιλογές στην αντίπαλη ρακέτα.

Ο Γιανίκ Μορέιρα δεν είχε αντίπαλο, πέτυχε 10 πόντους σε σχεδόν ισάριθμα λεπτά συμμετοχής και με άλλους τόσους του Βασιλόπουλου η ελληνική ομάδα ξέφυγε με 44-30 στο ημίχρονο, έχοντας ήδη 15 ασίστ και μόλις 5 λάθη.

Παρά το γεγονός ότι η παραγωγικότητά του περιορίστηκε στο δεύτερο μισό του αγώνα, ουσιαστικά το Περιστέρι δεν απειλήθηκε ποτέ.

Ο Γιανίκ Μορέιρα ήταν σε καταπληκτική κατάσταση και τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ (6 επιθετικά!), 2 ασίστ, 2 block και 2 κλεψίματα, ενώ ο Χάτσερ και ο Βασιλόπουλος πρόσθεσαν από 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 30-44, 46-54, 64-71

Οι καλύτεροι του BCL: 2ος ριμπάουντερ και μπλοκέρ ο Μόουζες του Περιστερίου

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE: ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ – ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2019-20