Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα πήρε μία σημαντική νίκη επί της πολύ μαχητικής Ζαλγκίρις Κάουνας με 78-72 στο Παλάου Μπλαουγκράνα, το βράδυ της Πέμπτης (07/02) για την 22η αγωνιστική της Euroleague.

Σε έναν αγώνα που και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη, η Μπαρτσελόνα ήταν πολύ πιο εύστοχη από τη Ζαλγκίρις Κάουνας και κατάφερε να φτάσει στο τελικό 78-72 αρκετά πιο δύσκολα απ’ όσο θα μπορούσε. Η Ζαλγκίρις πλήρωσε το 30.8% στα τρίποντά της (8/26) και η Μπαρτσελόνα έδειξε ότι είναι έτοιμη να χτυπήσει την Αναντόλου Εφές για την τέταρτη θέση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από την αρχή του παιχνιδιού η Ζαλγκίρις προσπάθησε να μείνει κοντά στην Μπαρτσελόνα και το κατάφερε για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Με το σκορ να εναλλάσσεται αρκετές φορές από την πρώτη περίοδο κι όλας, η Μπαρτσελόνα ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος του πρώτο δεκάλεπτου (23-20).

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έδειχνε ότι μπορεί να βάλει δύσκολα στους “μπλαουγκράνα”.

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς, με τον Άντε Τόμιτς να κάνει ουσιαστικά πάρτι στο πρώτο μισό του αγώνα σημειώνοντας 11 πόντους με 5/5 δίποντα και 1/2 βολές, κατάφερε να φτάσει τη διαφορά ακόμα και στο +9 (45-36).

Στο δεύτερο μισό του αγώνα η Ζαλγκίρις Κάουνας αντέδρασε και μείωσε φτάνοντας στο -1 (54-53) στα 4 λεπτά για τη λήξη της περιόδου.

Οι Λιθουανοί έκαναν ένα επιμέρους 9-4 για να πάρουν τα ηνία του αγώνα στη λήξη της τρίτης περιόδου (62-60).

Στην τελευταία περίοδο η Μπαρτσελόνα έδειξε μεγαλύτερη συγκέντρωση και δεν αγχώθηκε από την πίεση της Ζαλγκίρις.

Έτσι, με τον Άνταμ Χάνγκα να την οδηγεί επιθετικά (14 πόντοι) κατάφερε να μπει μπροστά και στα τελευταία δευτερόλεπτα να κλειδώσει τη νίκη, μέσα από την πολύ καλή της άμυνα και την αστοχία των φιλοξενούμενων.

Η Μπαρτσελόνα πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 78-72 και ανέβηκε στο 13-9 φτάνοντας μία νίκη μακριά από την τέταρτη θέση.

Από την άλλη η Ζαλγκίρις Κάουνας υποχώρησε στο 8-14 και απομακρύνθηκε από την κούρσα της όγδοης θέσης.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 45-38, 60-62, 78-72