Άλμπα-Ερυθρός Αστέρας

Η Άλμπα Βερολίνου ζευγάρωσε τις νίκες της επί του Ερυθρού Αστέρα (74-70), καταγράφοντας σημαντικό βήμα για το πλασάρισμα στα πλέι οφ.

Με την επικράτηση στο ματς της 32ης αγωνιστικής της EuroLeague, η γερμανική ομάδα ανέβηκε στο 10-14, ενώ η σερβική έπεσε στο 11-14.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Χέρι-χέρι βάδιζαν οι δύο ομάδες, ώσπου η Άλμπα πέτυχε σερί 7-0 και έφτασε στο 21-13, λίγο πριν ο Μάοντο Λο γράψει το +10 με τρίποντο.

Η διαφορά πήγε μέχρι τους 11, όμως από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι κόλλησαν στους 31 πόντους, ο Ερυθρός Αστέρας το εκμεταλλεύθηκε με 9-0 σερί για το προσπέρασμα (31-32).

Τότε μόνο συνήλθε η Άλμπα που στην τρίτη περίοδο είχε σταθερά το προβάδισμα πέραν του τελευταίου λεπτού (το ανέκτησε με buzzer του Γιοβέλ Ζούσμαν).

Η νευρικότητα έκανε την εμφάνισή της στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, αφού για 02:10 δεν υπήρχε σκορ, ώσπου ο Ντέγιαν Νταβίντοβατς έλυσε τον “γόρδιο δεσμό” για το 58-59.

Τα καλάθια έμπαιναν με το… σταγονόμετρο, δεδομένου ότι στην παρούσα φάση της διοργάνωσης, ακόμα και η κάθε στιγμή έχει τη σημασία της.

Οι δύο ομάδες έριξαν το βάρος στην άμυνα και προσπάθησαν να πάρουν το ματς με… κλεφτοπόλεμο, βαδίζοντας κοντά στο σκορ.

Ο Μπεν Λάμερς έγραψε το 72-67 στο 01:20, όμως, ο Νταβίντοβατς μείωσε με τρίποντο στα 39”.

Ο Νίκολα Κάλινιτς έκανε φάουλ στον Λουκ Σίκμα, ο οποίος έγραψε το 74-70 με 2/2 βολές στα 22”.

Ο Νέιτ Γουόλτερς αστόχησε με 11” να απομένουν, η Άλμπα πήρε το αμυντικό ριμπάουντ και όλα τελείωσαν.

Κορυφαίος του παρκέ ο Μάοντο Λο με 22 πόντους και 4 ασίστ, ο Τζέιλεν Σμιθ έβαλε 17 και ο Λουκ Σίκμα 13 (συν 9 ριμπάουντ).

Από πλευράς ηττημένων, ο Νέιτ Γουόλτερς πάλεψε με 18 πόντους (9/11 δίποντα) και 5 ασίστ, ο Νίκολα Κάλινιτς είχε 13 πόντους, ο Όγκνιεν Ντόμπριτς 12 και ο Ντέγιαν Νταβίντοβατς 11 (με 3/4 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 37-35, 58-57, 74-70