Αρμάνι

Η Αρμάνι Μιλάνο πήρε μία εύκολη νίκη επί της Άλμπα στο Βερολίνο με 84-70, για την 20ή αγωνιστική της Eruoleague και διεύρυνε το σερί της.

Μπορεί το ξεκίνημα της αναμέτρησης να βρήκε την ομάδα του Έτορε Μεσίνα πίσω στο σκορ (18-13), αλλά από τη δεύτερη περίοδο και έπειτα οι Ιταλοί κυριάρχησαν στο παρκέ.

Με τον Λουίτζι Ντατόμε να κάνει ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, σημειώνοντας τους 11 από τους 14 πόντους του και σουτάροντας εξαιρετικά πίσω από τα 6.75, η Αρμάνι κατάφερε αυτό το -5 να το κάνει +8 στο ημίχρονο (34-42).

Η συνέχεια ήταν η ίδια, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν με ευκολία το προβάδισμά τους και τους γηπεδούχους να μην έχουν βρει επιθετικά τη λύση, καθώς ο Γκρέιντζερ (16 π.) και ο Λάμερς (18 π.) ήταν απελπιστικά μόνοι τους.

Μπορεί από πλευράς Αρμάνι, ο Μάλκολμ Ντιλέινι να μην είχε και την πιο παραγωγική βραδιά του (5 π., 7 ασ.), αλλά ο Ζακ ΛεΝτέι ήταν εξαιρετικός (16 π.) και η Αρμάνι έφτασε στην άνετη επικράτηση.

Αυτή είναι η πρώτη φορά φέτος που η ιταλική ομάδα μετρά τρεις σερί ήττες, φτάνοντας το ρεκόρ της στο 12-7, ενώ από την άλλη η Άλμπα υποχώρησε κι άλλο, στο 7-13.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 34-42, 56-64, 70-84