Μεγάλα σουτ και μεγάλες προσωπικότητες έκριναν το ματς στο Βερολίνο, όπου η Αρμάνι Μιλάνο (4-1) νίκησε με 81-78 την Άλμπα Βερολίνου (1-4) το βράδυ της Τρίτης (29/10) στην 5η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Λουίς Σκόλα (14π., 6 ριμπ., 3 ασ.) κράτησε “ζωντανή” την Αρμάνι όσο δεν της έβγαινε σχεδόν τίποτα στο ματς, αλλά τα τέσσερα τρίποντα του Νεμάνια Νέντοβιτς (12π. με 4/7) από τη λήξη της τρίτης περιόδου, μέχρι λίγο πριν από το τέλος, της έδωσαν αέρα 8 πόντων (67-59) και παράταση νίκης!

Κι όταν η Άλμπα έκανε την απέλπιδα προσπάθεια στο τέλος, ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ (17π.) πέτυχε 8 πόντους στα τελευταία 56 δεύτερα (τους 6 με βολές) για να σφραγίσει τη νίκη των Ιταλών που είναι η τέταρτη συνεχόμενη!

Νωρίτερα η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα βρέθηκε να χάνει με 33-26 στο ημίχρονο, αλλά με πιο κοντό σχήμα και πιέζοντας στην άμυνα, πέτυχε 27 πόντους, μόνο στην τρίτη περίοδο!

Σταμάτησε δε τη δράση του Ρόκας Γκιεντράιτις που με τα τρίποντα έκανε ζημιά κι έμεινε μόνο ο Σίβα Πέιτον να απειλεί με drives.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-26, 50-53, 78-81

Δείτε τα highlights του αγώνα:

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ/ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ EUROLEAGUE

“Διαβολοβδομάδες” Euroleague: Ο απολογισμός της τριετίας (πίνακας)

Novasports: Μπάσκετ μέχρι τελικής πτώσης με διπλή αγωνιστική Euroleague και Eurocup