Μακάμπι

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ είχε ένα πολύ εύκολο βράδυ στο Βερολίνο, καθώς επικράτησε της Άλμπα με 73-85, με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι, σκοράροντας 22 πόντους.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήθελε να μπει και πάλι στον δρόμο των νικών, για να αφήσει πίσω της την ήττα από τη Ζενίτ.

Από την άλλη η Άλμπα έψαχνε ένα ακόμα καλό αποτέλεσμα για να ανέβει στην βαθμολογία, καθώς μετά από τη νίκη επί της Μπασκόνια έδειχνε ότι μπορεί να σταθεί και κόντρα στην Μακάμπι.

Βέβαια, αυτό συνέβη για μόλις ένα δεκάλεπτο, μιας και οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν σε καμία περίπτωση της αναμέτρησης το προβάδισμα και με τον Ντόρσεϊ να την οδηγεί επιθετικά, δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα.

Το ημίχρονο έκλεισε στο +15 (28-43) για την Μακάμπι και η διαφορά δεν έπεσε ξανά κάτω από τους 10 πόντους μέχρι το τέλος του αγώνα.

Κορυφαία στιγμή του αγώνα ήταν το buzzer beater τρίποντο του Τζόουνς στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Αμερικανός απέφυγε τους δύο παίκτες της γερμανικής ομάδας και ευστόχησε σε ένα απίστευτο circus shot.

Με τη νίκη αυτή η “ομάδα του λαού” ανέβηκε στο 8-10, ενώ οι Γερμανοί υποχώρησαν στο 7-11.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 28-43, 49-63, 73-85