Το… κακό του πρόσωπο θυμήθηκε να δείξει μετά από τέσσερις σερί νίκες ο Ολυμπιακός στο Βερολίνο, την Πέμπτη, όπου ηττήθηκε από την  Άλμπα  με 90-75!

Σε πολύ καλή περίοδο οι Γερμανοί, σημείωσαν την τέταρτη σερί νίκη τους στη Euroleague, ένατη σε όλες τις διοργανώσεις, κι έφτασαν στο 11-16, ενώ ο Ολυμπιακός έπεσε στο 16-10, με τις ρωσικές ομάδες να λαμβάνονται υπόψην στην κατάταξη.

Ο Ολυμπιακός δέχτηκε 53 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, δεν μπορούσε να σταματήσει τον Μάοντο Λο (27π. 7 ασίστ), να ανακόψει την καλή κυκλοφορία της ομάδας του Ίσραελ Γκονζάλες, δεν έκανε σχεδόν τίποτα καλό στην άμυνα, επέτρεψε στην Άλμπα 13/21 τρίποντα και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από τον αγώνα, αφού κι επιθετικά ήταν σε κακή μέρα, ειδικά από την περιφέρεια (4/15 τριπ.).

Έπρεπε να περάσουν 3:21 αγώνα για να πετύχει ο Ολυμπιακός το πρώτο του καλάθι στη Mercedes Benz Arena, δείχνοντας από την αρχή μια αδυναμία στο σκορ. Ο Φαλ (6π.) κι ο Βεζένκοφ (7π.) τον έβγαλαν από τη δύσκολη θέση στο πρώτο δεκάλεπτο κι ο Ολυμπιακός προσπέρασε 14-11 και 17-16.

Το πρώτο δείγμα της κακής περιφερειακής απόδοσης στην επίθεση, έγινε πιο ορατό στο δεύτερο δεκάλεπτο.

www.allstarbasket.grΔύο πόντοι από τον Σλούκα, και… μηδέν από τους Ντόρσεϊ, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ και Παπανικολάου.

Οι παίκτες που είναι οι συνήθεις λύσεις στις θέσεις “2” και “3” είχαν μαζί 0/12 σουτ στο πρώτο ημίχρονο. Για αυτό μόλις το άγχος για το σκοράρισμα πέρασε για τα καλά στις τάξεις της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα, άρχισε να αμελεί τα αμυντικά της καθήκοντα και το πλήρωσε.

Οι Γερμανοί έκαναν ένα σερί 1-0 κι από το 24-28 προηγήθηκαν 34-28 σε διάστημα δύο λεπτών (!) για να φτάσουν το μάξιμουμ της διαφοράς με τη λήξη του 20άλεπτου, 37-30.

Ο Μάοντο Λο είχε κάνει ήδη μεγάλη ζημιά με 14 πόντους για την Άλμπα, ενώ πήγαν στον κάλαθο των αχρήστων τα οκτώ επιθετικά ριμπάουντ που είχε η ελληνική ομάδα.

Ο απολογισμός της στο πρώτο μισό, ήταν 12/33 σουτ!

O Ντόρσεϊ έδειξε τα σημάδια ανάκαμψης με 8 πόντους στην τρίτη περίοδο, όπου ο Ολυμπιακός, πέτυχε σε πέντε λεπτά 14 πόντους, έναν περισσότερο από όσους σε όλο το β’ δεκάλεπτο.

Δεν είχε όμως την απάντηση στον Μάοντο Λο και την καλή κυκλοφορία της γερμανικής ομάδας, που είχε καλό ρυθμό στην επίθεση κι από το 46-44 πήγε στο +9, 55-46 με δύο λεπτά για τα 30′. Ο σταθερός Βεζένκοφ (7π. στο Γ’) μείωσε στη λήξη του δεκαλέπτου 57-51, με τον Ολυμπιακό να μένει κοντά στο σκορ, αλλά να μην μπορεί να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα.

www.allstarbasket.grΗ κακή άμυνα του Ολυμπιακού συνεχίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι Γερμανοί είχαν ελαχιστοποιήσει τα λάθη τους, ο Λουκ Σίκμα είχε μπει στην εξίσωση του αγώνα με το πολύπλευρο παιχνίδι και τη δημιουργία του, ενώ ο Σμιθ είχε βρει τρομερό ρυθμό στο σκορ, μετά από 5 πόντους σε 30 λεπτά, καθώς πέτυχε 10 σε σχεδόν 5 λεπτά στο τέλος!

Η διαφορά ξέφυγε σε διψήφια επίπεδα, 78-66 με 4:26 για το τέλος κι έφτασε στους 17, 85-68  στα 2:32.

Ό,τι κι αν έκανε ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας, όσο κι αν φώναξε σε κάθε τάιμ άουτ, δεν άλλαξε κάτι. Η άμυνα πλήγωσε την ελληνική ομάδα που ηττήθηκε με 90-75…

Tα δεκάλεπτα: 16-17, 37-30, 57-51, 90-75