ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεινοπάθησε, αλλά κατάφερε να πάρει μία πολύ δύσκολη νίκη κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου με 71-68, για την 22η αγωνιστική της Euroleague.

Στον απόηχο των νέων περί αποχώρησης του Μάικ Τζέιμς από τη Μόσχα, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, φάνηκε να είναι εμφανώς επηρεασμένη από την απουσία του Αμερικανού. Η Άλμπα εμφανίστηκε από την άλλη πολύ καλά… διαβασμένη, μην δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πάρουν μία σημαντική διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο (15-20).

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη βρέθηκε πίσω στο σκορ στη συνέχεια, μιας και η Άλμπα μέσα από την εξαιρετική της άμυνα δυσκόλεψε πάρα πολύ την αντίπαλό της να βρει τα καλάθια που έψαχνε. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +3 (37-34) για τους Γερμανούς, οι οποίοι έδειχναν όσο περνούσε η ώρα ότι θα μπορούσαν να κοντράρουν τους Ρώσους μέχρι τέλους.

Η Άλμπα, στην επιστροφή του Αΐτο Ρενέσες στους αγώνες, μετά από την περιπέτειά του με τον κορονοϊό, είδε την ΤΣΣΚΑ να φεύγει με τέσσερις πόντους διαφορά στην τρίτη περίοδο (48-52), αλλά με ένα σερί 8-0 έκλεισε το δεκάλεπτο εκέινη στο +4 (56-52).

Ωστόσο, η χαρά της δεν κράτησε για πολύ, μιας και η ρωσική ομάδα αντέδρασε στην τέταρτη περίοδο, με τον Χάκετ να την βάζει μπροστά στο σκορ με 63-67.

Βέβαια, η γερμανική ομάδα, δεν τα παράτησε παρά το γεγονός ότι η ΤΣΣΚΑ προηγούνταν με 4 πόντους (65-69) 38.2 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της αναμέτρησης, ο Λο βρήκε ένα μεγάλο τρίποντο και μείωσε στον έναν (68-69).

Μετά από βολές του Σενγκέλια στα 9.1, το σκορ μετατράπηκε σε 68-71, με την Άλμπα να μην μπορεί να βρει το τρίποντο που θα έστελνε τον αγώνα στην παράταση.

Κορυφαίος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σενγκέλια με 20 πόντους και τον ακολούθησε ο Χάκετ με 16, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια του Νίκολα Μιολουτίνοφ (10 π., 11 ριμπ.). Για τους ηττημένους ο μοναδικός παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Πέιτον Σίβα (15 π.).

Με αυτήν την νίκη, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ανέβηκε στο 16-6, ενώ η Άλμπα Βερολίνου υποχώρησε στο 8-14.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 37-34, 56-52, 68-71