Άλμπα-ΤΣΣΚΑ

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας άφησε γρήγορα πίσω της τη βαριά εντός έδρας ήττα από την Ούνικς Καζάν, επικρατώντας 93-90 της Άλμπα Βερολίνου στη Γερμανία.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήγε στο 10-6 και έπιασε Ούνικς-Αρμάνι Μιλάνο στην 4η θέση.

Στον αντίποδα, η αξιόμαχη Άλμπα Βερολίνου υποχώρησε στο 5-11 της EuroLeague.

Αναφορικά με το ματς, οι γηπεδούχοι άρχισαν με ένα 6-0, αλλά σταδιακά η ρωσική ομάδα κάλυψε τη διαφορά και πήρε το προβάδισμα.

Άλμπα-ΤΣΣΚΑ

Ο Μάρκους Έρικσον έκανε καλή δουλειά στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ήταν απολύτως ισορροπημένο στο σκορ (48-48).

Ο Μάοντο Λο ανέβασε αισθητά την απόδοσή του, με αποτέλεσμα η Άλμπα να πάρει τα ηνία στο τρίτο δεκάλεπτο και να μπει προηγούμενη στο τέταρτο.

Δύο τρίποντα του Γιοχάνες Βόιγκτμαν επί των συμπατριωτών του μετέτρεψαν το 76-74 σε 76-80, ενώ ο συνονόματος Τίμαν απάντησε με δικό του μακρινό σουτ (79-80).

Άλμπα-ΤΣΣΚΑ

Η ΤΣΣΚΑ κρατούσε το προβάδισμα, αλλά από τη στιγμή που ο Τόρνικε Σενγκέλια έχασε τρίποντο στα 18”, το ματς είχε… ψωμί λόγω του εύθραυστου 88-91.

Ο Λο ήταν εύστοχος σε 2 βολές στα 8” (90-91), ο Αλεξέι Σβεντ παρομοίως στα 6”, και το τελικό 90-93 ήταν γεγονός.

Ο κορυφαίος του παρκέ ανήκε στο στρατόπεδο των ηττημένων. Αυτός ήταν ο Λο των 26 πόντων και των 7 ασίστ. Σπουδαία δουλειά και ο Μάρκους Έρικσον με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ.

Η νικήτρια πλευρά είχε πλουραλισμό με πέντε διψήφιους παίκτες και μια… σκαλίτσα πάνω τον Βόιγκτμαν (16π., 5ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 48-48, 73-69, 90-93