Λαύριο

Τα τρίποντα του Ντορόν Λαμπ και οι δύο βολές του Μιχάλη Περράκη στα 5 δεύτερα για το τέλος, “λύτρωσαν” το  Λαύριο που επικράτησε το απόγευμα του Σαββατου με 74-70 του Κολοσσόυ Ρόδου.

Ήταν ένα ακόμα δραματικό παιχνίδι στην 6η αγωνιστική της Betshop Basket League, καθώς ο Κολοσσός Ρόδου είχε το προβάδισμα για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Ωστόσο στο τέλος, μίλησαν οι προσωπικότητες του Λαυρίου. Ο Ντορόν Λαμπ είχε 21 πόντους, ο Μίλος Μλόσεβιτς 16 πόντους και 14 ριμπάουντ και στα 5 δεύτερα για το τέλος, ο Μιχάλης Περράκης αποδείχθηκε “τέρας ψυχραιμίας” και με 2/2 βολές έκανε το τελικό 74-70.

Ο Κολοσσός Ρόδου αιφνιδίασε το Λαύριο και προηγήθηκε με 12-2 έπειτα από τέσσερα λεπτά αγώνα.

Δεν γνωρίζουμε εάν έπαιξε ρόλο αλλά ο κόουτς του Λαυρίου Χρήστος Σερέλης καθόταν στην άκρη του πάγκου με εντολή γιατρού να μην συμμετέχει… στη δράση καθώς μόλις προχθές πήρε εξιτήριο από το νοσοκομείο, έπειτα από μια επέμβαση στην οποία υποβλήθηκε. Χρέη πρώτου προπονητή, εκτελούσε ο Σάκης Παραλίκας για το Λαύριο.

Με αιχμές τους ψηλούς τους, Μαυροειδή και Πίνκστον είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, αν και το Λαύριο αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο.

Πρώτα με τον Μέλσον όταν μείωσε 21-17 και μετά με έξι συνεχόμενους πόντους του Ντορόν Λαμπ όταν πέρασε για πρώτη φορά με 32-31 με 3;23 για την ανάπαυλα. Μάλιστα οι 4 από τους 6 ήταν από μια επίθεση καθώς μείωσε σε 30-31 με γκολ-φάουλ σε προσπάθεια για τρεις πόντους!

Λαύριο

Με τον Άιβαν Άσκα πρωταγωνιστή η ομάδα του Νίκου Βετούλα κράτησε την πρωτοπορία στο σκορ στη Γ’ περίοδο έστω και με μικρή διαφορά, 55-51. Στην τελευταία περίοδο, ακολούθησε θρίλερ με τον Μιλόσεβιτς να δίνει πάλι προβάδισμα στο Λαύριο με 61-58 και μετά ξανά με 65-64.

Ο πολύτιμος Πίνκστον μείωσε για τον Κολοσσό 69-67 για να έρθει το μεγάλο τρίποντο του Ντορόν Λαμπ για το 72-67 στα 25 δευτερόλεπτα! Ο Μπράουνινγκ απάντησε για το 72-70 με τρίποντο αλλά τελικά στα 5 δευτερόλεπτα ο Περράκης υπέγραψε τη νίκη της ομάδας του με το ζευγάρι βολών στο οποίο ευστόχησε!

Ήταν η τρίτη νίκη του Λαυρίου σε έξι αγώνες ενώ για τον Κολοσσό είναι η πέμπτη ήττα σε έξι αγωνιστικές.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 34-35, 52-55, 74-70.

ΛΑΥΡΙΟ Aegean Cargo (Σερέλης – Παραλίκας): Μαστρογιαννόπουλος, Μέλσον 10, Λούντζης, Μιλόσεβιτς 16 (1 τριπ., 8-6 ριμπ.), Κουζέλογλου 2, Τζόουνς 8 (1), Νίξον 6, Περράκης 4, Κακλαμανάκης 4, Ερμίδης, Οντιάσε 3, Λαμπ 21(2)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H Hotels (Βετούλας): Μπράουνινγκ 10 (2), Γκιμπς 9 (2), Άσκα 16 (1), Δημάκος 5 (1), Γεωργαλλής, Μπιλής, Αγγελάκος, Γεωργάκης, Μαυροειδής 9, Παπαδάκης, Πίνκστον 15, Ντιγκς 6 (1)