Οι Νιου Γιορκ Νικς ανέτρεψαν διαφορά 21 πόντων και νίκησαν με 108-97 τους Φιλαδέλφια 76ερς τα ξημερώματα της Δευτέρας στο ΝΒΑ.

Αν κι είχαν παίξει αγώνα με παράταση την προηγούμενη μέρα, οι Νικς είχαν το βάθος και τις δυνάμεις να αντέξουν απέναντι στη δυνατή Φιλαδέλφια.

Ο Τζούλιους Ραντλ είχε 24 πόντους, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Τζέιλεν Μπράνσον πέτυχε 21 πόντους και ο Εβάν Φουρνιέ πρόσφερε 17 πόντους όταν ήρθε από τον πάγκο για την ομάδα του Τομ Τίμποντο.

Η Φιλαδέλφια ερχόταν από εννέα νίκες στους δέκα τελευταίους αγώνες της, όμως στη μόνη της ήττα, είχε χάσει πάλι προβάδισμα 21 πόντων πριν τη νικήσει το Ορλάντο 119-109 την προηγούμενη εβδομάδα.

Ο Τζοέλ Εμπίντ πέτυχε 31 πόντους με 18/19 βολές και πήρε 14 ριμπάουντ.

“Μια διαφορά 20 πόντων στο ΝΒΑ δεν σημαίνει απολύτως τίποτα” σχολίασε μετά την ήττα στη Νέα Υόρκη ο Καμερουνέζος.

Άλλωστε το +21 της Φιλαδέλφια ήρθε πριν καν κλείσουν δέκα λεπτά αγώνα, 33-12 με 2:28 για το τέλος του πρώτου δωδεκάλεπτου.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-35, 51-53, 76-79, 108-97