Η Αναντόλου Εφές πήρε μία σημαντική νίκη που την κρατάει στην τέταρτη θέση, επί της Νταρουσάφακα με 82-68, το βράδυ της Παρασκευής (18/01) στο Σινάν Ερντέμ για τη 19η αγωνιστική της Euroleague.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Νταρουσάφακα έμεινε κοντά στο σκορ και να μην επιτρέψει στην Αναντόλου Εφές να πάρει κάποια σημαντική διαφορά.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο ανταγωνιστικό όλου του αγώνα, με την Εφές τελικά με ένα 5-0 σερί να παίρνει διαφορά επτά πόντων (21-14) στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Εργκίν Αταμάν, καθώς δεν άφησε κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους. Οι δύο τουρκικές ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο +20 για την Εφές (45-25).

Στην επανάληψη η Αναντολού Εφές μπόρεσε να ανεβάσει τη διαφορά ακόμα και στο +29 (63-34) και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους για να διεκδικήσουν κάτι από την αναμέτρηση.

Στην τελευταία περίοδο, ο αγώνας είχε τη μορφή διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους φιλοξενούμενους το μόνο που καταφέρνουν να είναι να μειώσουν τη διαφορά και τους γηπεδούχους να παίρνουν μία πολύ εύκολη νίκη με 82-68.

Η Εφές βελτίωσε το ρεκόρ της στο 13-6, ενώ η ομάδα του Σελτσούκ Ερνάκ βυθίστηκε στο 2-17.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 45-25, 66-45, 82-68