Γουίλι Ερνανγκόμεθ
Ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμούς αγώνες στο EuroBasket πανηγύρισε σήμερα (3/9) η Ισπανία, η οποία νίκησε άνετα με 90-64 την οικοδέσποινα Γεωργία του Ηλία Ζούρου, στην Τιφλίδα.

Μετά το επιβλητικό 114-87 επί της Βουλγαρίας, η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο δεν είχε κανένα πρόβλημα ούτε απέναντι στη Γεωργία, που γνώρισε δεύτερη ήττα (μετά το 76-79 από το Βέλγιο στην παράταση) και είδε την υπόθεση πρόκριση στους “16” να δυσκολεύει.

Οι Γεωργιανοί γέμισαν το γήπεδο και πάλεψαν στο πρώτο δεκάλεπτο (16-18), όμως στη δεύτερη περίοδο οι πιο ποιοτικοί και με περισσότερες λύσεις Ισπανοί πήραν μια διαφορά και πήγαν στα αποδυτήρια με ένα +9.

Ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ κυριάρχησε στις δύο ρακέτες παρά τα πολύ ψηλά σχήματα του Ζούρου με Μαμουκελασβίλι στο “3”, Μπιτάντζε στο “4” και Σερμαντίνι στο “5”!

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Γεωργία βρήκε κάποιες επιθετικές λύσεις στο πρόσωπο του Αντρονικασβίλι, όμως οι Ισπανοί κατάφερναν να συντηρούν μια καλή διαφορά, την  οποία εκτόξευσαν από τους 9 (45-54) στους 19 πόντους (45-64 στο 29′), με ένα σερί 0-10.

Η διαφορά ανέβηκε στους 24 πόντους (47-71) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τελικό σκορ 64-90, με την Ισπανία να έχει 23 ασίστ για μόλις 4 λάθη και τη Γεωργία 14 λάθη και 14 ασίστ.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Γουίλι Ερνανγκόμεθ (14π., 7ρ.), Χάιμε Πραντίγια (12π.), ενώ από τους ηττημένους διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν οι Αντρονικασβίλι (13p.), Μαμουκελασβίλι (10π., 9ρ.) και Σερμαντίνι (10π., 6ρ.).

Την Κυριακή (4/9) παίζουν Ισπανία-Βέλγιο (17:15) και Τουρκία-Γεωργία (20:00).

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 31-40, 47-71, 64-90